Wilno: zbudowali most, który jest jak wodospad

Most, który jest jak wodospad to „Prakriti” – tak swoją nietypową instalację nazwał jej twórca Oskaras Gudas. Instalacja była częścią wileńskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych SPOT.

Most „Prakriti” swym wyglądem przypomina wodospad. Konstrukcję zaprojektował artysta Oskaras Gudas, który specjalizuje się w tworzeniu artystycznych instalacji w przestrzeni publicznej. Aby zrealizować swój najnowszy projekt artysta zmienił oblicze mostu Fluxus, który znajduje się w pobliżu Ogrodu Bernardynów w centrum Wilna.

Nazwa instalacji „Prakriti” oznacza naturę, materialny stan, który jest jak żywioł czekający na wyzwolenie. W ramach projektu artysta zamontował zadaszenie mostu, na którego szczycie umieścił system nawadniający. W sumie powstały więc dwa wodospady o 12-metrowej długości.

Oskaras Gudas tłumaczy, że instalacja ma zachęcać odwiedzających do odkrywania natury, słuchania jej dźwięków. Umieszczony na moście wodospad ma również symbolizować ludzką potrzebę bliskości natury. Artysta zachęca, abyśmy korzystali z niej coraz częściej, pamiętając o tym, że należy ją pielęgnować. Przypomina też, że nawet najpiękniejsze dzieło sztuki stworzone przez człowieka blednie zestawione z potęgą natury.

most wodospad


Projekt zrealizowano w systemie zamkniętym, podczas pracy urządzenia ilość zmarnowanej wody ograniczono do minimum. Wodospady można było oglądać tylko w wybranych godzinach od 9 do 13 lipca.

Czytaj też: Wilno | Sztuka | Kultura | Park

źródło: Oskaras Gudas