Windą w… kosmos! Niezwykły pomysł architekta na podróże przyszłości

Co powiecie na podróż windą w kosmos? Ten abstrakcyjny z punktu widzenia obecnej technologii koncept jest dziełem Jordana Williama Hughes’a. Artysta pracujący dla studia Foster + Partners uważa, że za kilkadziesiąt lat jego Project Ascensio będzie tańszy w użyciu niż rakiety kosmiczne. Koncept Hughes’a połączyłby ocean z nowoczesną stacją kosmiczną za sprawą windy. Czy tak futurystyczny pomysł może kiedykolwiek stać się rzeczywistością?

Jak zawiesić windę w kosmosie? Koncepcja zakłada przymocowanie kabli do asteroidy, krążącej wokół ziemi. Kapsuły windy zjeżdżałyby po kablach. Asteroida będzie krążyć po orbicie geostacjonarnej, czyli takiej samej, po której krążą niektóre satelity. Obiekt zawieszony na orbicie poruszałby się wraz z ziemią, utrzymując to samo położenie na planecie. Oznaczałoby to mniej więcej tyle, że asteroida z windą krążyłaby w odległości 35,7 tys. km od równika. Problem jednak w tym, że obecnie nie ma materiału, z którego można wytworzyć wspomniane liny.

Śmiała koncepcja zakłada budowę wielkiej platformy pośrodku oceanu, która spełniałaby funkcję portu. Na jej terenie znalazłoby się dużo zieleni i luksusowych udogodnień. Podobne funkcje spełniałaby stacja kosmiczna. W grafikach koncepcyjnych widać, że kapsuły wyjeżdżające z portu są czymś w rodzaju małych statków kosmicznych na kablach. W środku mają znaleźć się pokoje hotelowe, spa, bary i elementy zieleni.

Kosmiczni turyści

Ciężko przewidzieć, jakich materiałów będziemy używać w przyszłości do budowy statków kosmicznych. Hughes zakłada, że do budowy kapsuły można użyć włókna węglowego oraz amorficznego karbidu krzemowego. Ten drugi materiał jest nowym tworzywem, który swoją wytrzymałością dorównuje diamentom czy grafenowi. Oba materiały są przede wszystkim bardzo lekkie, co pomoże obniżyć koszt eksploatacji. Kapsuły Project Ascensio mają być także przeszklone w wielu miejscach, tak by podróżujący mogli podziwiać bezkres przestrzeni kosmicznej.

Project Ascensio to nie tylko luksusowa atrakcja turystyczna, ale także kosmiczny terminal towarowy. Port cargo na orbicie mógłby pomagać w dalszej eksploracji kosmosu. Przede wszystkim kosmiczna winda to okazja dla naukowców. Dzięki tanim podróżom na orbitę naukowcy będą mogli częściej i efektywniej przeprowadzać badania w przestrzeni kosmicznej.


Sceptycyzm co do kosmicznej windy jest w pełni uzasadniony. W końcu latające samochody, androidy czy inne prognozy ludzkości dotyczące przyszłych wynalazków okazały się zbyt optymistyczne. Jednak postęp technologiczny przyśpiesza z każdą dekadą. Według Hughes’a jego projekt oparty jest na badaniach fizyków i jest możliwy do realizacji.

Project Ascensio został doceniony przez fundację Jacques Rougerie Foundation, która co roku rozdaje nagrody za najbardziej innowacyjne koncepcje architektoniczne. Hughes zwyciężył w kategorii Space Grand Prix. Nagrody w tym konkursie współfinansuje UNESCO.

Nawet jeżeli luksusowa stacja kosmiczna nie zostanie zrealizowana to samo założenie windy przymocowanej do asteroidy można wykorzystać w przemyśle kosmicznym. Czysto teoretycznie, przy odpowiednim nakładzie finansowym winda w kosmos mogłaby zaistnieć.

Źródło: BBC

Zdjęcia: Jordan William Hughes

Czytaj też: Ciekawostki | Wielka Brytania | Technologia | whiteMAD na Instagramie