Witold Szostak i jego projekty na targach Design Helsinki

Polskie Studio Szostak Atelier znalazło się, jako jedyny reprezentant Polski, wśród wystawców Design Helsinki, które odbyło się 24-25 sierpnia, w stolicy Finlandii. Podczas wydarzenia projektant Witold Szostak zaprezentował premierowo kolekcję Finish Collection oraz kilka obiektów sztuki użytkowej z jego nowych zbiorów. Studio z Krakowa zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem unikatowych craftdesignerskich produktów, przeznaczonych do wyjątkowych i luksusowych powierzchni.

Wydarzenie Design Helsinki to Targi designu, zrzeszające najlepszych projektantów z wielu państw, którzy mają okazję zaprezentować swoje prace. Niemniej podczas wydarzenia można było spotkać zdecydowanie najwięcej designerów z całego regionu Skandynawii, która bezsprzecznie jest to stolicą dobrego smaku i designu, dlatego tym bardziej cieszy obecność polskiego Projektanta w tak prestiżowym gronie. Wśród wyróżnionych wystawców, znalazło się niewielkie i rodzinne studio z Krakowa – Szostak Atelier. Prowadzone jest ono przez projektanta, który równocześnie jest wyłącznym rzemieślnikiem wszystkich zaprezentowanych przedmiotów – Witolda Szostaka oraz jego córkę Małgorzatę, która czynnie uczestniczy w prowadzeniu rodzinnego biznesu.

Podczas wydarzenia Studio zaprezentowało swoją flagową kolekcję Finish Collection, składającą się z fotela Roaster z wolnostojącym podnóżkiem, oraz wiatraka JazzFan. Masywne i majestatyczne wiatraki, to najbardziej ikoniczny i rozpoznawalny produkt Szostaka, który znalazł uznanie zarówno w Polsce, jak i wśród zagranicznych odbiorców. Cała kolekcja powstała z drewna wenge, stali nierdzewnej, skóry garbowanej roślinnie i dakronu. Projektantowi zależało na zadbaniu o każdy najmniejszy detal wykonania przedmiotu, co ostatecznie wpływa na całokształt odbioru dzieła. Sama nazwa kolekcji, nawiązuje do ostatecznego wrażenia jaki ma dawać każdy przedmiot ze zbioru i jest alegorią do smaku wykwintnych alkoholi: “Długotrwale pozostający na podniebieniu smaków trunku, po jego skosztowaniu, jest określany jako finish. Podobne wrażenie ma pozostawiać kolekcja, która ma być swego rodzaju rozkoszowaniem się chwilą i pozostawić długotrwałe wrażenie w odbiorze– komentuje projektant oraz Twórca kolekcji – Witold Szostak. Kolekcja Finish ma także niezwykle symboliczne znaczenie, gdyż była ona stworzona w ramach wznowienia działalności Studia.

Witold Szostak z córkami

Ponadto podczas Helsinki Design, można było także zobaczyć unikatowe przedmioty Studia, takie jak wieszak na ubrania – Kamerdyner oraz półkę. Oba przedmioty stanowią połączenie najlepszego designu z funkcjonalnością. Wieszak Kamerdyner jest przeznaczony do wnętrz jako praktyczny obiekt, który pozwala na planowanie ubioru, tak aby w pełni zachować ich oryginalne fasony, z dbałością o ich jakość i wykonanie. Choć wieszak Kamerdyner bezsprzecznie jest bardzo praktycznym elementem wyposażenia mieszkania, w wielu miejscach pełni także funkcję dekoracyjną. Idealnie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu, gdyż uzupełni on naszą elegancką, domową przestrzeń także jako swoista rzeźba.

Goście wydarzenia, mieli okazję zobaczyć premierowo różnego typu lampy od Szostak Atelier, które poza dopełnieniem kolekcji, stanowią jego całkowicie demokratyczną część. Kolekcja oświetlenia, jest wykonywana w całości z lokalnymi manufakturami z Polski.

Przedmioty wykonane przez Szostak Atelier są w pełni unikatowe i wykonane własnoręcznie na zamówienie Klienta. Każdy wykonany przedmiot będzie miał swoje niepowtarzalne cechy, które będą go wyróżniały i stanowiły znak rozpoznawczy dla danej przestrzeni. Studio opiera się na zapewnieniu najwyższej jakości z doznań z użytkowania przedmiotów oraz zależy nam na utrzymaniu poziomu detali i dbałości o szczegół, które stanowią o wyjątkowości wykonania przedmiotu – zapewnia Witold Szostak.

O ATELIER

Szostak Atelier jest rodzinnym studiem z Krakowa, zajmującym się projektowaniem oraz tworzeniem unikatowych przedmiotów sztuki użytkowej. Studio jest prowadzone przez Witolda Szostaka – projektanta i jednocześnie Twórcę obiektów, oraz jego córkę Małgorzatę Szostak, która także jest projektantką oraz współprowadzi rodzinne Studio. Atelier wznowiło swoją działalność w 2021 roku wypuszczając swoją najbardziej flagową kolekcję Finish Collection.

W tym roku Szostak Atelier otrzymało nagrodę w najstarszym polskim konkursie wzorniczym Dobry Wzór promującym najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku za produkt Fotel Pneumatyczny.

źródło: Szostak Atelier

Czytaj też: Polscy projektanci | Finlandia  | Ciekawostki | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie