Witolda 3840 we Wrocławiu. Stara architektura zyskała nowe życie

Budynek Witolda 3840 znajduje się we Wrocławiu. Jego projekt powstał w pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Nie jest to zupełnie nowy obiekt, powstał bowiem w wyniku przebudowy i rozbudowy starego obiektu usługowego. Teraz we wnętrzu znajdują się mieszkania.

Budynek zdobył nagrodę w konkursie Nagroda Roku SARP w kategorii budynków mieszkalnych. W sumie do konkursu przesłano 93 zgłoszenia nowych obiektów z całej Polski. Pierwsze miejsce zdobyło Orientarium w Łodzi.

Obiekt Witolda 3840 położony jest przy ulicy Księcia Witolda 38-40. Jury konkursu doceniło budynek za „spójną i konsekwentną zasadę odrębności formy, gabarytów i detalu architektonicznego zastosowanego w nowym, horyzontalnie zaprojektowanym budynku, która dzięki dużej powściągliwości autorów nie konkuruje, tylko uzupełnia od strony nadrzecznego bulwaru historyczną sylwetkę”. Plusem realizacji jest też przemyślanie zaprojektowana przestrzeń pomiędzy poszczególnymi budynkami oraz renowacja i wyeksponowanie detali architektonicznych.

Historycznych detali jest tutaj mnóstwo. Budynek powstał bowiem w 1907 roku jako siedziba Głównego Urzędu Celnego. Pracownicy budynku nadzorowali ruch w porcie miejskim. Zachowano oryginalne detale, które można oglądać w miejscach wspólnych. To między innymi reprezentacyjny wysoki hall, zdobione klatki schodowe i kute balustrady.


Budynek powstał dla dewelopera firmy OKRE Development. Historyczna kamienica została dokładnie odnowiona i uzupełniona o nowe skrzydło oraz wolnostojący niski budynek położony wzdłuż rzeki. W sumie stworzono tu 84 apartamenty oraz przestrzeń usługowo-restauracyjną na parterze.

fot. Stan Zajączkowski Photo (https://zajaczkowski.eu)

zdjęcia udostępnione przez OKRE Development

źródło: SARP

Czytaj też: Wrocław | Kamienica | Detal | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły