Ceglany dworzec kolejowy w Pobiedziskach został zbudowany w 1872 roku. Jego gruntowny remont zakończył się w 2022 r. Odnowiono elewację oraz wyremontowano wnętrze. Nad pracami czuwał konserwator zabytków ponieważ budynek dworca jest objęty ochroną konserwatorską.
Prace remontowe trwały prawie dwa lata. Renowację przeszła elewacja budynku wraz z ceglanymi detalami architektonicznymi oraz oliwkowo-zielona, odtworzona na wzór historycznej, stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji dworca pojawiły się również nowe, podświetlane szyldy z nazwą stacji, napis dworzec kolejowy oraz oprawy oświetleniowe, które nocą światłem podkreślają bryłę obiektu.
Sporo zmian zaszło wewnątrz dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych składa się z poczekalni. Znajdziemy w niej ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W poczekalni zamontowano również nowoczesne oświetlenie oraz defibrylator automatyczny. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znalazły się pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety. Pozostałą powierzchnię na parterze i piętrze wynajął samorząd, który planuje tam otworzyć bibliotekę. Z wyremontowanego budynku korzystać będą nie tylko podróżni.
Dworzec kolejowy zyskał też rozwiązania odpowiadające na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowano bariery architektoniczne, zbudowano ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz w odpowiedni sposób zaprojektowano toalety.
Dworzec w Pobiedziskach został ocieplony od wewnątrz, a zamontowane okna i drzwi charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła. W budynku zainstalowano pompę ciepła, energooszczędne oświetlenie LED oraz system zarządzania budynkiem (BMS), który optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.
Remont dworca kosztował 6,88 mln zł. Dokumentację projektową przebudowy budynku opracowała pracownia architektoniczna WK Architekci ze Swarzędza.
źródło: PKP S.A.
Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Cegła | Elewacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie