Wiwat cegła! Tak będzie wyglądać budynek Bernardyńska we Wrocławiu

Nowy apartamentowiec to inwestycja firmy TOSCOM Development. Bernardyńska to wysokiej jakości zespół budynków mieszkalnych, jego projekt powstał w pracowni Maćków Pracownia Projektowa.

To ważne miejsce. Tuż obok planowanej inwestycji znajduje się gotycki gmach Muzeum Architektury. Budynek Bernardyńska to pierwsza inwestycja dewelopera, która ma przewyższać klasę premium. Nowy gmach ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

Inwestycję nazwano Bernardyńska i ma to być budynek z ogólnodostępnym zielonym patio, luksusowymi mieszkaniami, lokalami usługowymi i przestrzeniami coworkingowymi.

Zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem nawiązuje do najlepszych wrocławskich dziejowych tradycji – mówi architekt Zbigniew Maćków.

Architekci wykorzystali w projekcie charakterystyczne dla Wrocławia elementy, takie jak gzymsy koronujące, wycofanie dwóch ostatnich kondygnacji czy podcięcie parterów.

Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru, odwołujący się do szlachetnego kontekstu budynku dawnego Okręgowego Urzędu Pocztowego. Zgodnie z zaleceniami planistycznymi stworzyliśmy unikalną i nową w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny, miejski plac zamyka jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant – ściana kościoła dawnego klasztoru Bernardynów – dodaje Zbigniew Maćków.

W budynku powstaną mieszkania o powierzchni od 30 do 200 m kw. Znajdą się tutaj również przestrzenie coworkingowe z systemami rezerwacji miejsc, pełnowymiarowy kort do squasha, siłownia i rekreacyjna strefa SPA.


Na szacunku do architektonicznego i historycznego dziedzictwa budujemy wartość dla pokoleń. Podejmując się stworzenia inwestycji przy ulicy Bernardyńskiej pragnęliśmy spojrzeć na to niezwykłe miejsce oczyma dawnych wrocławian. Traktując je z szacunkiem, zrozumieniem i odnosząc się do jego historii, proponujemy niezwykły budynek mieszkalny. Jego projekt nawiązuje do estetyki dawnego zespołu poklasztornego – wyjaśnia Tomasz Szychliński, prezes zarządu TOSCOM Development.

Bernardyńska powstanie tam, gdzie od XIV wieku było wrocławskie Nowe Miasto z licznymi zabudowaniami. Po wojnie kwartał między ulicami Bernardyńską, Janickiego i Purkyniego opustoszał. Plac niedaleko Galerii Dominikańskiej i parku Słowackiego zajął parking i biurowiec firmy Orange (na zdjęciu poniżej). To właśnie w tym miejscu powstanie Bernardyńska. Generalnym wykonawcą Bernardyńskiej jest Vista Construction. Prace mają zakończyć się w 2023 r.

Czytaj też: Wrocław | Cegła | Ciekawostki | Urbanistyka | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Toscom Development