mieszkanie w starej kamienicy

Włosi mają styl! Mieszkanie w starej kamienicy

Mieszkanie powstało z połączenia dwóch mniejszych lokali i znajduje się w starej kamienicy w mieście Brescia we Włoszech. Jego projekt przygotował Alessandro Preda z pracowni alepreda.

Powierzchnia tych dwóch lokali wynosi około 120 m kw. łącznie. Oba mieszkania były bardzo zniszczone i przez lata były wielokrotnie przebudowywane. Wydzielono w nich pokoje, których część nie miała dostępu do światła dziennego. Architekt dostrzegł potencjał w cegłach oraz elementach konstrukcyjnych, które po renowacji zostały wyeksponowane. Część z nich wymagała wzmocnienia – kilka belek w suficie zostało nieudolnie przeciętych, aby zrobić miejsce na przewody kominowe. Podczas remontu zamontowano stalowe słupy i wsporniki.

Odsłonięta konstrukcja sufitu stała się elementem dekoracyjnym. Co ciekawe, mieszkanie jest dwupoziomowe, jednak różna jest wysokość pomieszczeń. Na górnej kondygnacji powstała antresola, w której urządzono główną sypialnię. Przed upadkiem mieszkańców chroni balustrada z grubej blachy, która z formy ściany przechodzi w formę mebla i tworzy regały do przechowywania.

mieszkanie w starej kamienicy


Ciekawie zaaranżowano przestrzeń na niższym poziomie. Architekt zaproponował budowę zaokrąglonej ścianki, która dzieli przestrzeń na różne funkcje. W wewnętrznej części powstała strefa jadalni. Tuż obok ustawiono sofę i stolik kawowy. Naprzeciwko znalazła się kolejna sypialnia. Co ciekawe, mieszkanie nie ma drzwi pomiędzy pomieszczeniami, a wewnętrzne ściany nie dotykają sufitu. Drzwiami oddzielono jedynie łazienkę i garderobę.

Wnętrze ozdobiono kolorowymi dodatkami. To meble i mniejsze elementy dekoracyjne, które wykonane zostały przez włoskich rzemieślników. Większość mebli architekt kupił w Weronie. Włoski design w takim wydaniu to zdecydowany plus!

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Włochy | whiteMAD na Instagramie

Mieszkanie w starej kamienicy we Włoszech – fot. Ottavio Tomasini, www.ottaviotomasini.it