Wnętrze domu jednorodzinnego na krakowskiej Woli Justowskiej.

Wnętrze domu jednorodzinnego na krakowskiej Woli Justowskiej zaprojektował architekt Medard Grabowski. Jasna przestrzeń wypełniła kompaktowy dom o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Autor projektu, właściciel pracowni Black Locus Medard Grabowski, stworzył ciepłą, jasną i ponadczasową przestrzeń przemycając charakterystyczne dla swoich prac, czarne detale.

Inwestorzy zainteresowani na początku jedynie projektem salonu, widząc pierwsze efekty i kierunek, w którym poszedł architekt, postanowili poszerzyć zakres o projekt łazienek oraz pokoi dziecięcych. Decyzja poskutkowała ujednoliconymi wnętrzami i wspólnym charakterem całego domu. Część dzienna na parterze to strefa wypoczynku z pojemną narożną sofą, jadalnia ze stołem dla całej rodziny oraz otwarty, ale przestronny aneks kuchenny, to wszystko na tle okien z widokiem na taras. Starannie dobrana delikatna kolorystyka współgra z wcześniej wspomnianymi ciemniejszymi elementami, by dodać mocniejszego charakteru.

Przemyślane wypełnienie powierzchni bez przesyconych elementów sprawia, że nie znajdziemy tu mocnej dominanty, a wszystkie detale współgrają ze sobą. Całość wnętrza utrzymana została w spokojnej stylistyce, lecz by dodać przestrzeni charakteru, Medard zaprojektował pionowe, metalowe barierki przy dywanowych dębowych schodach. Czarne, stalowe elementy pojawiają się również w postaci szklanych drzwi przesuwnych, które wydzielają wiatrołap. Elementem wspólnym dla całego domu jest dębowa podłoga układana w klasyczną jodłę, która dla Inwestorów była nieodzownym „must-have”.

W projekcie uniknięto dużych, jednolitych połaci. W zamian mamy tu oktagonalne marmurowe płytki z czarnym pikowaniem oraz drobną, nieregularną w teksturze cegiełkę na ścianie przy blacie kuchennym. Drobne detale na fakturze dodały ciepła do całego wnętrza. Toaleta na parterze- główną rolę odgrywa w niej tropikalna grafika w połączeniu z kremową ceramiką i złotymi dodatkami.


Górna łazienka utrzymuje motyw złotej biżuterii łazienkowej, jednak ze zmianą głównego aktora z tapety na zielone cegiełki układane w jodełkę. W obu łazienkach został też położony nacisk na orzechową zabudowę meblową i drobne płytki o niejednolitej barwie, zwieńczone klasycznym wałeczkiem. „Przy projektowaniu pokoi dziecięcych zawsze kieruję się ponadczasowym oraz neutralnym genderowo stylem” – opisuje projektant i podkreśla klientom, że dzieci to często najbardziej wymagający klient. Lokale dla małych domowników charakteryzują się naturalnymi, spokojnymi barwami w odcieniach beżowych i szarych z delikatnym przełamaniem w jednym pokoju kolorem żółtym a w drugim kolorem szałwii.

Zabudowy meblowe wykonywane pod wymiar z otwartymi przestrzeniami do personalizacji półek przez dzieciaki. Pokoje bez zbędnych i szybko wychodzących z mody atrakcji w postaci zwieszanych worków do siedzenia lub drabinek, z których przeważnie dzieci cieszą się dość krótko. W zamian, lokatorzy dostają tło do personalizacji swojej własnej przestrzeni. Jak w innych swoich projektach autor nie skupia się w podążaniu za jednym stylem. W tym miksie Prowansji z industrialnym charakterem i nutą boho najważniejszym założeniem było utrzymanie efektu rodzinnego ciepła we wnętrzach. Jak wam się podoba wnętrze domu jednorodzinnego na krakowskiej Woli Justowskiej?

O pracowni:
Black Locus – pracownia projektowa Black Locus założona przez architekta Medarda Grabowskiego w kwietniu obchodzi swoje 5 urodziny. Przez ten czas pracownia projektowała przestrzenie mieszkaniowe, biurowe oraz usługowe (jak na przykład salon kosmetyczny w Katowicach czy piekarnię w Wieliczce). Przed projektowaniem pod szyldem Black Locus, architekt swoją wiedzę zdobywał na Akademii Śląskiej oraz Politechnice Krakowskiej, by następnie  wykorzystać ją w praktyce przy współpracy z kilkoma śląskimi i krakowskimi pracowniami architektonicznymi.  Od 2018 świadczy dla Was usługi kompleksowego projektowania wnętrz, stawiając nacisk na odważne rozwiązania by stworzyć niepowtarzalne, ale i funkcjonalne wnętrza, które są dopasowane do inwestora.

Projekt: Black Locus  (https://blacklocus.pl)
Zdjęcia: Anna Laskowska (http://dekorialove.pl)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Kraków | whiteMAD na Instagramie  | Dom jednorodzinny |

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły