Wnętrze domu jednorodzinnego pod Warszawą zaprojektowała Aleksandra Kuc z pracowni MAKA Studio. Projekt obejmował projekt parteru (hol, wc, strefa salonowo-jadalniana i otwarta kuchnia), poddasza (pokój wypoczynkowy z miejscem do pracy) oraz sypialni i dwóch łazienek (przy masterbedroom oraz dziecięcej). Zdjęcia wykonał Jakub Nanowski ze studia PERSPEKTYWA.
Klientami jest małżeństwo z 2 małych dzieci. Zależało im na stworzeniu wnętrza ponadczasowego ale z domowym, ciepłym klimatem. Już na wejściu wita nas kontrastowa przestrzeń: grafitowe ściany i zabudowa są zdecydowaną odpowiedzią na charakterystyczny wzór kafli włoskiej marki Ornamenta (niestety wycofane z produkcji). Rdzawy puf w formie pastylki, swoją obłą formą i ciepłym kolorem zachęca do skorzystania. Przy lustrze zaprojektowane zostały wieszaki, wkomponowane w pionowe, jasnoszare lamele.Ukryte wejście do wc wprowadza nas do monochromatycznej kabiny, gdzie pierwsze skrzypce grają światło i cień. Kompaktowe rozwiązania podkreślone kontrastującą kolorystyką idealnie nadają się do małych przestrzeni nadając im niepowtarzalnego charakteru. Klienci nie obawiali się ciemnych barw również w strefie dziennej, dzięki temu udało nam się stworzyć przytulny kącik kuchenny w ciemnej barwie.
Poprzez obniżenie sufitu oraz potraktowanie ścian i podłogi w tym samym, ciemnym kolorze, kuchnia jak grafitowy kubik odcina się na tle jasnego salonu. W ciemnej ścianie ukryte zostały drzwi do spiżarni. Podwyższona wyspa zapewnia osłonę codziennego nieładu przed wzrokiem niezapowiedzianych gości.
Salon potraktowany został elastycznie, wyposażony jedynie w mobilne meble wypoczynkowe pozostawia dużą przestrzeń do zabawy, co jest niezbędne przy dwójce żywiołowych maluchów. Salon dostosowuje się do potrzeb rodziny.
Zieleń przewijająca się we wnętrzu, czy to w postaci dodatków czy roślin, ociepla klimat i spaja stylistycznie wnętrze. Również ciepły dąb jest osią która łączy parter z poddaszem. Drewniane schody z autorską balustradą spinają poszczególne kondygnacje wlewając ciepło do kolejnych pomieszczeń. Na piętrze znajduje się jasna sypialnia właścicieli, z wysokim, miękkim wezgłowiem w kolorze butelkowej zieleni. Retro klimatu dodaje charakterystyczna tapeta i lustro w mosiężnej ramce.
Minimalistyczna łazienka przy sypialni utrzymana w kolorystyce chłodnego betonu ocieplona została jedynie bieloną zabudową umywalek. Druga łazienka przeznaczona dla dzieci, jest ożywiona graficzną układanką z kafli z dodatkiem błękitu, który został również użyty na suficie i ścianie. Nostalgi dodaje pasujący plakat z napisem BAŁTYK, odwołujący się do korzeni pochodzącej z Trójmiasta Pani Domu.
Na ostatniej kondygnacji otwarta przestrzeń pozwala zaaranżować w razie potrzeby kącik czytelniczy, gabinet do pracy czy dodatkowy pokój gościnny. Drewniana podłoga wywinięta została na ścianę, okalając pokój. Za tym układem podążają również zabudowy meblowe i układ dwóch sof.
O architektach:
MAKA.STUDIO – Każdy projekt to dla nas odrębne wyzwanie, dogłębnie analizujemy możliwości każdego miejsca, starając się za każdym razem inaczej zdefiniować zagadnienie które otrzymujemy.
Nasze realizacje są publikowane w czasopismach na całym świecie, co potwierdza słusznie wybraną drogę i daje satysfakcję. Specjalizujemy się głównie w architekturze mieszkaniowej, wnętrzach prywatnych oraz gabinetach medycznych. Na stałe współpracujemy z gronem zaufanych specjalistów i branżystów, które systematycznie powiększamy.Otaczamy się młodymi, pełnymi pasji ludźmi z którymi wspólnie tworzymy nasze portfolio.”MAKA.STUDIO to nasze marzenie o projektowaniu szczerej, autentycznej architektury i przyjaznych, oryginalnych wnętrz. Studio otworzyliśmy kilka lat temu. Główną ideą jaka nam przyświecała, było tworzenie architektury i wnętrz, które odpowiadają naszej estetyce, porządkują przestrzeń i po prostu sprawiają przyjemność.
Rozwijając swoje zawodowe umiejętności w Paryżu i Mediolanie, chcieliśmy przenieść dobre nawyki projektowe na nasz rodzimy grunt. Zmęczeni byle jakością otoczenia postanowiliśmy sami kreować to, co widzimy. Projekty które potrafią zainspirować i oddają osobowość właścicieli. Podczas tworzenia, często obieramy jedno hasło, które tworzy szkielet ideowy naszej drogi projektowej, definiuje wygląd, kształt i poczucie przestrzeni. Staramy się podchodzić nieszablonowo do każdego projektu łącząc oczekiwania naszych inwestorów z ponadczasową estetyką i charakterem miejsca. Więcej:
https://maka.studio/
O fotografie:
JAKUB NANOWSKI – z fotografią i architekturą związany jestem od dzieciństwa. Jako kilkuletni chłopiec trzymałem w swoich rękach pierwsze katalogi z projektami, fotografuję zaś już ponad połowę swojego życia. Wybór studiów był dla mnie zatem całkiem oczywisty. W 2016 r. ukończyłem ze stopniem magistra inżyniera architekta kierunek Architektura i Urbanistyka na Politechnice Gdańskiej. Podczas studiów zawsze fascynowała mnie wizualna część projektowania. Prezentacja efektów pracy zawsze była zwieńczeniem całego wysiłku włożonego w proces projektowy. Estetyka i kompozycja obrazu, jego szczerość i prostota odbioru, emocje, jakie budzi w obserwatorze, uwypuklenie detali, PERSPEKTYWA – to najważniejsze rzeczy, do których dążę w swojej pracy. Więcej: https://perspektywa.net.pl/about
Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Wnętrza | Meble | whiteMAD na Instagramie
Tytuł: Wnętrze domu jednorodzinnego pod Warszawą od MAKA STUDIO