Wnętrze inspirowane Bauhausem

Wnętrze inspirowane Bauhausem. Zaglądamy do 70-metrowego mieszkania w Olkuszu

Wnętrze inspirowane Bauhausem zaprojektowane zostało przez Dianę Żurek i Bartosza Girka prowadzących Furora Studio. To ich prywatne mieszkanie, w którym zaaranżowali dodatkową pracownię. To także przestrzeń poniekąd eksperymentalna, gdzie zastosowano niestandardowe rozwiązania, aby móc zaprezentować ich estetykę oraz funkcjonalność Klientom.

To przestrzeń grająca różnorakimi formami i stonowanymi wzorami. Odnajdziemy w niej feerię kształtów na wzór postmodernistycznych idei, ale w nieco mocniej uporządkowanym charakterze – nawiązującym do modernizmu. Niewątpliwy wpływ na naturę mieszkania miały japońskie inspiracje, co przekłada się kolejno na duńskie, a później bauhausowskie spojrzenie na desingn. Oczywiście z dużą dawką współczesnych elementów, często w towarzystwie zimnego, chromowanego metalu i akrylu.

Układ oryginalny został przearanżowany tak, aby zmniejszyć niewykorzystany korytarz i zamienić go na większych rozmiarów kuchnię oraz łazienkę. To strefa wymalowana bielą, z autorską komodą w tym samym odcieniu i wysokim lustrem, wprowadzającym do zacienionego miejsca światło, a także naprowadzającym na część dzienną.


W salonie z aneksem kuchennym odnajdziemy proste, nakładające się na siebie bryły. Koła, kwadraty, półokręgi, trójkąty – układające się w jasną kompozycję wypełnioną mocnym odcieniem ultramaryny, którą pokryta została zabudowa kuchenna, tworząc monolityczną układankę. Każdy mebel w tej przestrzeni kryje drobne detale, zaprojektowane przez architektów. Metalowe szafki, komoda o strukturze materiału, czy stół z kamiennymi podporami i butelkowym blatem – to kompozycja nie tylko użytkowa, ale także estetyczna. Pomysł uzupełniają ikony współczesnego polskiego designu, jak krzesła The Good Living czy charakterna sofa marki Comforty, ale także klasyki z korzeniami wprost ze szkoły w Dessau. Ściany oprószone bielą i klasyczne rolety – nadają przestrzeni purystycznej nuty, a wszystko przełamane soczystym, przyciemnionym orzechem, wchodzącym na ściany i meble.

Po przeciwnej stronie mieści się sypialnia, w cieplejszych barwach z mocnym odcięciem na ścianach, w które wkomponowane zostało wejście, ale także garderoba wykończona materiałowymi drzwiami – nawiązującymi do azjatyckiego shoji. Beże i brązy przełamują kamienne miraże za łóżkiem, o intensywnym charakterze i miętowo – niebieskie odcienie zagłówka. Pojawia się także czerwień, rysująca na ścianie abstrakcyjny wzór.

Kolejnym pomieszczeniem jest łazienka wypełniona jasnym błękitem z wytłoczonymi kształtami. Tworzy ona współczesną interpretację  boazerii, ozdobioną nowoczesną umywalką oraz kilkoma kolorowymi punktami. Przestrzeń wykończona została mocnym fornirem oraz kremową płytką o przekroju kamieniu.

Ostatnią częścią jest pracownia, do której można dostać się z mieszkania, ale także od zewnątrz. Na samym środku znajdziemy wielkogabarytowy stół oparty o lekkie drewniane walce, a szklany blat o zielonkawej kolorystyce odbija w sobie światło, ale także eksponuje nonszalancko wiszące lampiony Oisoioi. Znajdziemy tu także zapomniane PRL-owskie meble, znalezione pod warstwą kurzu, które korespondują ze  szczotkowaną stalą szafek. Ta na pierwszy rzut oka prosta i czysta przestrzeń, przechowuje w sobie ogromny bagaż ciekawych rozwiązań materiałowych oraz kolorystycznych.

Wnętrze inspirowane Bauhausem to tak naprawdę minimalistyczny eklektyzm, łączący w sobie  klasyczne style, które przeplatające się z nowoczesnym wzornictwem. Japonia, plastik, metal, geometria i szczypta (post) modernizmu.

O pracowni: 
Furora Studio – 
Autorskie studio projektowe prowadzone przez architektów Dianę Żurek oraz Gutka Girka. W naszym studiu staramy się kreować przestrzenie komfortowe, ale nieoczywiste – z przymrużeniem oka. Opierając się na połączeniu klasycznych rozwiązań z nowoczesną powściągliwością oraz nutą figlarności, tworzymy wysmakowane miraże. Szukamy zdrowej unikalności i stawiamy na wyraziste, odważne pomysły, nadające wnętrzom osobisty charakter i ponadczasowy wymiar. Naszą paletą jest sztuka, autentyzm oraz mieszanka różnych stylów architektonicznych, które implementujemy w najdrobniejsze szczegóły, nie zważając na trendy, a potrzeby i odczucia Inwestorów. W projektach sięgamy po niespotykane formy, faktury, kolory, w które ubieramy projektowane przez nas płaszczyzny i meble. Dbamy o to, aby każdy element wyposażenia był wyjątkowy – bez sięgania po gotowe rozwiązania, a poprzez zagłębianie się w szlachetne dekoracje i spójne akcenty wytwarzanych przedmiotów. Całość staje się płynną, integralną przestrzenią. Więcej o pracowni dowiedzie się tutaj: https://furora.studio

O projektach i realizacjach Diany i Bartosza pisaliśmy niejednokrotnie. Poniżej znajdziecie przykładowe artykuły dotyczące ich działalności:


źródło: Materiał prasowy / Furora Studio / https://furora.studio 
zdjęcia: ONI Studio / https://oni.com.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Bauhaus | Modernizm | Meble | whiteMAD na Instagramie