Wódka, która oczyszcza powietrze. Każda butelka „usuwa” z atmosfery 0,5 kg dwutlenku węgla.

Ten projekt jest tak niesamowity, że aż trudno uwierzyć w jego prawdziwość. Wódka, która powstała w ramach współpracy nowatorskiego start-up’u air.co z Joe Doucet x Partners ma być najbardziej ekologicznym napojem alkoholowym, jaki kiedykolwiek powstał.

Wódka air.co to efekt wieloletnich badań, a także udana próba wdrożenia nowej, opatentowanej przez zespół air.co technologii, która polega na pobieraniu wyłącznie z powietrza, wody i promieni słonecznych odpowiednich składników, a następnie zmienianie ich w czysty, rafinowany alkohol. Inyżnierowie z air.co nie zdradzają, jak działa sam proces, jednak zapewniają, że jest to najbardziej nowatorskie rozwiązanie jakie obecnie funkcjonuje na rynku alkoholi. Dzięki wymyślonej przez air.co technologii wódka jest nie tylko neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych, ale także przyczynia się do obniżenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze i to w tempie 0,5 kg (1 funt) CO2 na każdą wyprodukowaną butelkę trunku.


Dodatkowym proekologicznym – a także estetycznym – atutem jest opakowanie, które zaprojektował zespół Joe Doucet. Projektanci stworzyli prostą, minimalistyczną butelkę, która ma odzwierciedlać czystość kryjącego się pod szkłem alkoholu. Do wykończenia butelki zastosowano papier pochodzący z makulatury, a także ekologiczny, nietoksyczny klej, który łatwo zmywa się z powierzchni, dzięki czemu butelka łatwiej i szybciej przechodzi proces recyklingu. Architekci zadbali również o optymalizację produkcji, dzięki czemu zredukowali zużycie materiałów o kilkanaście procent względem najpopularniejszych butelek tego typu. Od dziś „czysta” nabiera nowego znaczenia!

źródło: designboom.com