Wodny Plac Zabaw powstanie w Tychach. Będzie miał ponad 400 mkw.

Wodny Plac Zabaw, który powstanie w Tychach obejmie 400 m2 powierzchni, na której zostanie rozmieszczonych 20 wielobarwnych urządzeń o różnych formach i kształtach. Nad nimi stanie mostek, z którego można zobaczyć cały plac. Pod mostkiem wodospad, a tuż obok plac zabaw wykonany z naturalnych materiałów. Tak w bardzo dużym skrócie można opisać to, co pojawi się w Parku Jaworek w Tychach. 11 sierpnia zostało wydane pozwolenie na budowę wodnego placu zabaw.

Niecka wodnego placu otoczona będzie ławeczką do siedzenia oraz drewnianym tarasem. Nad niecką wodnego placu zabaw zostanie przewieszony mostek w konstrukcji żelbetowej, który ma służyć do przechodzenia między południową a północna cz ęścią terenu oraz jako miejsce obserwacji bawiących się dzieci. Mostek będzie się łączył z alejkami parkowymi.

“Powierzchnia niecki Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek będzie o 100 m2 większa niż wodnego placu na Paprocanach. Największą różnicą między tymi przestrzeniami będzie jednak to, że rodzice czy dziadkowie będą mogli oglądać swoje dzieci z góry. W Jaworku strefa rekreacyjna została rozszerzona o naturalny plac zabaw – z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych” – mówi Robert Skitek z pracowni RS+, która projektowała wodny plac zabaw w Parku Jaworek.


Naturalny plac zabaw zostanie wykonany m.in. z drewna, wikliny, otoczaków, żwiru, piasku, zrębków drewna i jutowych lin.  Pojawią się w nim elementy pełniące funkcje edukacyjne np. lupa oraz rekreacyjne m.in. domek, kopuły, labirynt czy szałas. Plac zabaw będzie skomunikowany z resztą terenu za pomocą dwóch alejek.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół. Zaprojektowano również natryski, przebieralnie, automatyczną toaletą publiczną. Pojawią się także stojaki dla rowerów, kosze na śmieci, zamontowane zostanie także oświetlenie.

Projekt przewiduje przesadzenie istniejących drzew oraz nowe nasadzenia w postaci m.in. drzew w formie piennej i wielopiennej, krzewów (w tym krzewy formowane i soliterowe), bylin, pnączy.

 “Wodny Plac Zabaw w Parku Jaworek będzie drugim takim obiektem w naszym mieście. Mieszkańcy długo na niego czekali. Mam nadzieję, że przyjęte, ciekawe rozwiązania i mnogość atrakcji przyciągną ich do Parku Jaworek, a dzieci aktywnie będą spędzały w nim czas. Po zakończeniu prac przy budowie Wodnego Placu Zabaw przystąpimy do kolejnych etapów rewitalizacji Parku Jaworek” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 7 000 000 złotych. Gmina Miasta Tychy złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach programu: „Polski Ład”.Wodny Plac Zabaw powstaje w ramach programu rewitalizacji Parku Jaworek.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Miasto | Zieleń | Dzieci | Edukacja | Basen | Park | 

 

źródło: umtychy.pl
wizualizacje: Robert Skitek