Wodny plac zabaw w Jaworznie. Właśnie tak powinny wyglądać miejsca publiczne

Ma kilka fontann, nowoczesnych mebli miejskich i rozbudowaną zieleń. Tak wygląda wodny plac zabaw w Jaworznie. Plac zlokalizowany jest na Plantach.

Projekt publicznej przestrzeni przygotowano w pracowni RS+ Robert Skitek. W efekcie powstało miejsce, która służy nie tylko rozrywce. Można tutaj odpocząć na rozpiętych w zachodniej części placu siatkach, a dzięki zieleni ochłodzić się w cieniu. Plac został oddany do użytku w 2018 roku. Projekt obejmował stworzenie wodnego placu zabaw wraz z zagospodarowaniem części jaworznickich plant powstałych na terenie byłej kopalni. Założenie tworzy zespół zatopionych w zieleni okrągłych placyków połączonych ze sobą strumykami spływającymi do centralnej części. Sam wodny plac zaprojektowano w środku założenia, otaczając go zazielenionymi pagórkami i zagłębiając nieco w stosunku do istniejącego terenu. 

Wodny charakter placu podkreśla posadzka, której wzór nawiązuje do rozbryzgującej się wody i jest tłem dla kolorowych zabawek. Wokół placu zaprojektowane zostały siedziska dla rodziców, by mogli w komfortowy sposób obserwować bawiące się dzieci. Budynek techniczny wraz z toaletami ukryty został w jednym z otaczających pagórków, od strony głównej alei. 


Powierzchnia niecki, w której zamontowane są wodne urządzenia to ok. 450 metrów kwadratowych, ale cała przestrzeń parku wodnego ma ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Na miejscu zamontowane są prysznice i przebieralnie oraz toalety. Atutem są stare, duże drzewa, które udało się zachować podczas budowy placu. Drzewa zlokalizowane są w południowej części i to one dają najwięcej cienia.

Z placu z powodzeniem można korzystać również wieczorem, jednak urządzenia pompujące wodę działają od godziny 9 do 21. Plac został zgłoszony do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2019 r. i zdobył drugie miejsce.

Czytaj więcej: Meble miejskie | Rośliny | Zieleń | Miasto | Park

Pracownia: RS+ Robert Skitek (rsplus.pl)
Inwestor: Gmina Miasta Jaworzno
Autor: arch. Robert Skitek,
Współpraca: arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Martyna Lenart-Zygmunt, stud. arch. Wojciech Zientek
Konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
Technologie wodne: RBB Baseny, Anna Terentjew
Zieleń: Ekosystem-Pracowania Architektury Krajobrazu, Łukasz Bielawski
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski (archifolio.pl)