B-19

„Wojciech Fangor. American Dream”. Rusza wystawa we Wrocławiu

To gratka dla fanów twórczości artysty. Wystawę „Wojciech Fangor. American Dream” można oglądać od 13 lipca do 20 października w siedzibie Krupa Art Foundation (KAF) przy ul. Rynek 27/28 we Wrocławiu. Monograficzna wystawa poświęcona jest jednemu z najbardziej cenionych polskich artystów XX wieku. To rzadka okazja, by w jednym miejscu zobaczyć słynne wirujące koła i psychodeliczne fale.

Wystawa prezentowana w Krupa Art Foundation koncentruje się na okresie, w którym Wojciech Fangor tworzył swoje najbardziej znane dzieła – wirujące koła oraz bezkrawędziowe fale, mżące w oku widza. Lata 60. i 70. XX wieku to czas intensywnych eksperymentów artysty z op-artem, czyli sztuką optyczną, która poprzez swój immersyjny charakter oddziaływała na zmysł wzroku i postrzeganie przestrzeni przez widza. Dzięki tym pracom oglądający wchodzą w interakcję z przestrzenią, doświadczając psychofizycznych wrażeń ruchu oraz zmiany.

Na wystawie zgromadzono 48 obiektów, które w przestrzeni galerii zostały zaaranżowane w taki sposób, aby dać odbiorcom możliwość doświadczenia tego, co sam artysta nazywał „pozytywną przestrzenią iluzyjną”. Założeniem artysty było intencjonalne oddziaływanie na fizjologiczne procesy zmysłu wzroku i oko odbiorcy, a także na psychosomatyczne odczuwanie siebie w przestrzeni. W 1969 roku artysta pisał do Krystyny Fangor: „Jeżeli coś zrobiłem w malarstwie, to nie w sensie literackiego znaku, ale raczej w dziedzinie zmysłowego, wizualnego doznania”.

E-2

Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy Wojciecha Fangora powstały poza Polską. Na czas wystawy zostały wypożyczone z prywatnych kolekcji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć je wszystkie w jednej przestrzeni. Wśród obiektów prezentowane są arcydzieła, będące świadectwem fascynacji artysty iluzją optyczną oraz jego prób wpływania na ludzkie postrzeganie.

Partnerami wystawy są dom aukcyjny DESA Unicum oraz Fangor Foundation, odpowiadające za pomoc w pozyskaniu obiektów na wystawę, relacje z kolekcjonerami i wsparcie merytoryczne projektu.

Fangor i jego amerykański sen

Wojciech Fangor zapisał się na kartach historii sztuki jako jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, który zyskał międzynarodowe uznanie dzięki unikalnemu podejściu do sztuki optycznej oraz umiejętności tworzenia dzieł oddziałujących na percepcję odbiorców. Zaczynał od tradycyjnego malarstwa figuratywnego, aby w latach 50. eksperymentować z formą i kolorem, co doprowadziło go do zainteresowania się przestrzenią jako integralnym elementem dzieła sztuki. Najbardziej spektakularny okres twórczości Fangora przypada na lata 60. i 70., kiedy to artysta rozwijał swoje słynne techniki op-artowe.

Szczególnie znaczącym momentem w jego karierze była indywidualna wystawa w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w 1970 roku, co uczyniło go jedynym polskim artystą docenionym w ten sposób przez tę prestiżową instytucję. Było to ogromne wyróżnienie, szczególnie w kontekście politycznej izolacji artystów zza żelaznej kurtyny. Na wystawie we wrocławskiej siedzibie KAF prezentowanych jest aż 7 obiektów z tej ekspozycji. Okres wystawy w Muzeum Guggenheima to czas, w którym artysta pogłębiał i komplikował kwestie symetrii. To wtedy w jego obrazach zaczęły pojawiać się motywy w kształcie rozgwiazd oraz fale w odbiciu lustrzanym o odwróconej i przesuniętej symetrii. Ewolucję przeszły także koła, które zaczęły tracić ślad po powierzchni obrazu – biały centralny okrąg. W tym okresie ich środki są wypełnione kolorem, dzięki czemu wzmaga się ich halucynacyjny efekt. „Trudno w przypadku tych obrazów nie pomyśleć o psychodelii, barwnych wizjach wywoływanych w narkotycznych transach i o kulturze amerykańskiej kontestacji.

Można powiedzieć, że inwencja artysty wzbiła się w tych latach otaczających wystawę w Guggenheimie na najwyższy poziom, a potem szybko (i bez wsparcia galerii) uległa wyczerpaniu. Cokolwiek zdarzyło się później w twórczości Fangora, nigdy nie było tak adekwatne do swoich czasów, jak ten rozdział pomiędzy 1956 i 1973 rokiem – mówi Dorota Monkiewicz, kuratorka wystawy w Krupa Art Foundation.

Fangor wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w połowie lat 60. XX w. i wtedy też nawiązał współpracę z renomowaną galerią w Nowym Jorku, dzięki której mógł z powodzeniem malować, wystawiać i sprzedawać. W ten sposób artysta zrealizował swój „american dream”. W latach 90. powrócił do Polski, gdzie kontynuował pracę nad nowymi projektami. Wojciech Fangor zmarł w 2015 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który do dziś inspiruje artystów na całym świecie.

Krupa Art Foundation – Przestrzeń dla Sztuki

Krupa Art Foundation, założona przez Sylwię i Piotra Krupów, to niezależna instytucja promująca sztukę współczesną. Dzięki prywatnemu mecenatowi Fundacja realizuje szeroki program wsparcia artystów, szczególnie młodych twórców, poprzez finansowanie, wystawy oraz konkursy, takie jak KAF Young Art Prize. Fundacja angażuje także świat biznesu w promocję sztuki, integrując twórczość w przestrzeniach firm.

Siedziba KAF, usytuowana w sercu wrocławskiego Rynku, jest nie tylko miejscem prezentacji jednej z najlepszych w Polsce kolekcji sztuki XX i XXI wieku, ale także przestrzenią dla ekspozycji czasowych, edukacji i spotkań. Fundacja, wierząc w potencjał Wrocławia jako europejskiej stolicy kultury, stawia sobie za cel wspieranie tego kapitału społecznego.

Wystawa „Wojciech Fangor. American Dream” to okazja do zanurzenia się w świecie malarstwa, które nie tylko angażuje wzrok, ale i całą cielesną percepcję obserwatora. To opowieść o marzeniach, twórczych eksperymentach oraz drodze do ich realizacji. Dla miłośników sztuki współczesnej jest to niepowtarzalna szansa na poznanie jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku oraz przeżycie wyjątkowych emocji kryjących się za jego dziełami. Ekspozycję można oglądać od 13 lipca do 20 października w siedzibie Krupa Art Foundation we Wrocławiu (Rynek 27/28).

Wystawa „Wojciech Fangor. American Dream”

Miejsce: Krupa Art Foundation, Rynek 27/28, Wrocław

Czas trwania: od 13 lipca do 20 października 2024

Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz

Projektant wystawy: Robert Rumas

Partner wystawy: DESA Unicum, Fangor Foundation

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek: 12:00–18:00

piątek–niedziela: 11:00–20:00

wtorek: nieczynne

Wstęp: Bilety w cenie 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej KAF oraz w mediach społecznościowych Fundacji: Instagram, Facebook.

zdjęcia: Fangor Fundadtion

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Wystawa | Wrocław | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły