Tysiąc litrów wody za 5 zł czy 1200 zł? Tak urzędnicy zachęcają do picia kranówki

Nietypowa instalacja stanęła w centrum Pszczyny w połowie grudnia. To stos butelek wypełnionych wodą, który przypomina mieszkańcom o zaletach picia wody z kranu oraz o tym, jakie oszczędności finansowe się z tym wiążą i zysk dla środowiska.

 Za akcją stoi Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej oraz Urząd Miasta w Pszczynie. Instalacja ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańcom, że pszczyńska kranówka jest tania, smaczna, zdrowa, a korzystający z niej są bardziej eko ponieważ ograniczają zakup butelkowanej wody i w ten sposób generują mniej odpadów.

Tysiąc litrów wody z kranu w Pszczynie kosztuje 5,72 zł. Aby zapewnić taką ilość wody w butelkach, trzeba kupić ich aż 666 o pojemności 1,5 i każda. Średni koszt zakupu takiej ilości wody to wydatek około 1200 zł. To prawie 210 razy drożej w porównaniu do wody z kranu. W przeliczeniu na litr, koszt wody z miejskiej sieci to zaledwie 6 groszy, a średni koszt jednego litra wody butelkowanej to 1,2 zł. Co więcej, 666 butelek to 33 kilogramy plastiku, który trzeba utylizować. Wybierając kranówkę mieszkańcy mogą nie tylko zaoszczędzić, ale też pozytywnie wpływają na środowisko.

Zachęcam do picia wody z kranu, ponieważ sam na co dzień piję kranówkę. Nasza pszczyńska woda ma dobrą jakość i co również istotne, jest dużo tańsza od wód butelkowanych. Cieszę się, że ruszyła ta kampania, ponieważ ma ona także wymiar ekologiczny, bowiem każde 1000 l wody butelkowanej to około 33 kg plastikowych odpadów. A jeśli możemy zaoszczędzić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska, to warto się nad tym zastanowić – powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej w Pszczynie na bieżąco monitoruje czystość oraz jakość wody, która dostarczana jest mieszkańcom. Zajmuje się tym akredytowane laboratorium SGS Polska, a wyniki regularnie publikowane są na stronie PIK. Woda z naszych ujęć jest bezpieczna i nisko zmineralizowana – zapewnia Wojciech Solik, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej w Pszczynie.

Pszczyńska kranówka zawiera mało sodu – co powoduje, że zgodnie z zaleceniami lekarzy – powinny ją pić kobiety w ciąży, małe dzieci ale też osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek czy problemami kardiologicznymi.


Jak w każdym mieście, gdzie zachęca się do picia wody z kranu – eksperci doradzają, żeby woda była smaczniejsza – po przerwie w korzystaniu z wody z sieci np. po nocy, odkręćmy kran i pozwólmy, by przez kilkanaście sekund woda, która stała w sieci, spłynęła, a do nas dotarła świeża.

To nie jest pierwsza akcja, która ma zachęcać mieszkańców Pszczyny do picia kranówki. W 2014 r. z inicjatywy burmistrza zamontowano w szkołach dystrybutory wody, potocznie nazywane źródełkami. Trwa też konkurs na nazwę pszczyńskiej kranówki. Swoje pomysły można zgłaszać pod postem na profilu Urzędu Miasta Pszczyny na Facebooku.

źródło: UM Pszczyna, fot. Simona Aleksiejuk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły