Łódź: woonerf na kolanku Próchnika i Lipowej. Wiemy, jak będzie wyglądał!

Woonerf na kolanku ulic Próchnika i Lipowej w Łodzi ma stać się nową przestrzenią miastotwórczą. Podobnych ulic z pierwszeństwem dla pieszych jest już w Łodzi kilka i wszystko wskazuje na to, że władze nie poprzestają z metamorfozą miejskiej urbanistyki. Dziś poznaliśmy wizualizacje prezentujące tzw. woonerf na kolanku Próchnika/Lipowa. 

Próchnika i Lipowa tworzą tzw. „kolanko”. Ulice nie przecinają się, ale przechodzą w siebie pod kątem 90 stopni. To jedyne takie miejsce w Łodzi. Trwa właśnie jego przebudowa w woonerf. Projekt był szeroko konsultowany z mieszkańcami tak, aby spełnił wszystkie ich oczekiwania.

 “Prace przebiegają zgodnie z założeniami, jesteśmy na ostatniej prostej. Obie ulice zostały zwężone, dzięki czemu poszerzyliśmy chodniki. Przygotowujemy się do nasadzeń zieleni. Wykonawca usunął kolizje z uzbrojeniem podziemnym, wykonał podbudowy. Obecnie trwają intensywne prace przy układaniu dwukolorowej nawierzchni” – mówi Marcin Sośnierz z Zarządu Inwestycji Miejskich.


Zakres inwestycji obejmuje modernizację jezdni, chodników i zjazdów do posesji, nowe oświetlenie uliczne, sygnalizację świetlną oraz ławki. Położona zostanie kolorowa nawierzchni z płyt i kostki. Nie zabraknie też zieleni – zasadzonych zostanie 30 drzew (w tym 5 miłorzębów dwuklapowych i 25 lip drobnolistnych), a także 1000 krzewów, berberysy oraz hortensje. Atrakcyjną ozdobą nowej przestrzeni będzie zdrój uliczny. Przebudowa obejmie także wymianę infrastruktury podziemnej i uporządkowanie sieci gestorów.

Po zmianach na nowym woonerfie obowiązywać będzie ograniczenie do 20 km na godz. Wyremontowany odcinek będzie dwukierunkowy. Wartość inwestycji to 2,3 mln złotych.

Wcześniej w ramach programu Zielone Polesie zostały wyremontowane odcinki ulic Strzelców Kaniowskich, 1 Maja, Wólczańskiej, Lipowej i Pogonowskiego, na której powstał najdłuższy w Polsce, liczący pół kilometra woonerf. Zakończyła się przebudowa ulicy Lipowej od Zielonej do Więckowskiego, oraz ulicy Stefanowskiego. Kolejne woonerfy w Łodzi powstaną m.in. na ulicach Moniuszki, Włókienniczej i Mielczarskiego.

Więcej podobnych realizacji z Łodzi znajdziecie TUTAJ: 
-NOWA ULICA W CENTRUM ŁODZI POŁĄCZY WSCHODNIĄ I SIENKIEWICZA. 
-ROŚNIE NOWE CENTRUM ŁODZI. TO BĘDZIE WIZYTÓWKA MIASTA
-ŁÓDŹ: NOWY PASAŻ POŁĄCZY PIOTRKOWSKĄ Z SIENKIEWICZA.
-DZIKI PARKING ZMIENIŁ SIĘ PARK KIESZONKOWY. TAK TO ROBIĄ W ŁODZI!
-NOWY PODWÓRZEC MIEJSKI W ŁODZI. JEST WIĘCEJ MIEJSCA DLA PIESZYCH I ROWERZYSTÓW
-PARK LINEARNY W ŁODZI. MIASTO ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NA KONSULTACJE!
– W CENTRUM ŁODZI ZASADZONO 1000 DUŻYCH DRZEW. BĘDZIE ICH 16 TYSIĘCY! 

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | Historia

źródło: um.lodz.pl / lodz.pl