woonerf w centrum Łodzi

Kolejny woonerf w centrum Łodzi. Ulica Moniuszki z setkami drzew i krzewów!

Kolejny woonerf w centrum Łodzi postanie na ulicy Moniuszki. Pojawi się aż 26 nowych drzew i blisko pół tysiąca krzewów. To będzie jedna z kilku istotnych zmian w dawnym pasażu Meyera, który zostanie przebudowany już w przyszłym roku. Jak będzie wyglądał  nowej odsłonie?

– Ulica Moniuszki, dawny pasaż Meyera, odzyska swój blask. Kiedyś była jedną z najbardziej ekskluzywnych ulic w Łodzi. Prywatna własność fabrykanta Ludwika Meyera, który postawił przy niej luksusowe wille z myślą o władzach ówczesnej guberni. Tutaj też pojawiło się pierwsze w Łodzi uliczne oświetlenie już nie gazowe, ale elektryczne. Niestety sama ulica Moniuszki służy dzisiaj głównie jako parking. Tamtą wspaniałą historię przypominają piękne wille, w tym dwie właśnie odnawiane przez nas, które adaptujemy na Mediatekę – najnowocześniejszą bibliotekę w mieście. Jednak do świetności przywrócimy nie tylko piękne budynki, ale i samą ulicę. Za nami etap projektowania i w ciągu kilku najbliższych dni ogłosimy przetarg na jej przebudowę. Ulica Moniuszki uzupełni siatkę śródmiejskich ulic, przebudowanych specjalnie z myślą o pieszych. Ulica  ma stać się miejscem relaksu i zostanie włączona w strefę funkcjonalno – estetyczną ulicy Piotrkowskiej oraz sąsiednich woonerfów na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.


W ramach przebudowy planowana jest wymiana materiałów nawierzchni, posadzek, wprowadzenie nowej zieleni ozdobnej oraz oświetlenia. Po przebudowie ulica ma pełnić rolę reprezentacyjnej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych.

– Przebudowa ulicy Moniuszki to część projektu, na który składa się odnowienie dwóch willi pod numerami 3 i 5, remont zabytkowej fabryki przy Tuwima 10 i przebicie międzykwartałowe łączące ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Domkniemy całość projektu – kolejnym woonerfem w Łodzi.Przypomnę tylko, że w tym roku zielone, przyjazne mieszkańcom drogi powstaną na  ulicach: Lipowej i Lotnej. Jeśli chodzi o przebicie między ulicami Tuwima a Moniuszki, to musieliśmy zmienić projekt i przesunąć infrastrukturę, ponieważ mamy tam nową inwestycję – parking kubaturowy. Czekamy teraz na pozwolenie na budowę. Prace przy przebiciu rozpoczną się wiosną – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Planując zieleń dla nowego woonerfu, projektanci dobrali gatunki roślin odpornych na warunki miejskie oraz dobrze znoszące ograniczone nasłonecznienie w okresie wegetacji. Szpalery drzew utworzone zostaną z wiśnią piłkowaną odmiany kanzan, tak by współgrały z zielenią na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta.

– Liczę, że ul. Moniuszki znów stanie się miejscem, do którego zarówno łodzianie, jak i turyści będą chętnie przybywali. Będą mogli tu usiąść, odpocząć i podziwiać nie tylko odrestaurowane zabytkowe budowle, ale i piękną zieloną ulicę. Mamy już zgodę konserwatora zabytków i na ulicy Moniuszki pojawi się 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów. W zieleńcach w ciągu ulicy Moniuszki i przed gmachem YMCA posadzone zostaną krzewy lilaka oraz hortensji krzewiastej, a w ozdobnych gazonach będzie rosła rozplenica japońska „Hameln”. Przy gmachu YMCA zostanie ułożona nawierzchnia w formie kraty (podobnie jak na ulicy Hotelowej i Traugutta) z płyt granitowych oraz kostki bazaltowej łupanej, układanej w tzw. rybią łuskę. Na liczącej 290 metrów ulicy Moniuszki nie zabraknie ławek i stojaków na rowery. Pozostawimy też część obecnych miejsc parkingowych – dodaje prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Woonerf na ul. Moniuszki ma być też wyposażony w system blokowania wjazdu dla pojazdów. Ulica stanie się też jednokierunkowa (do Piotrkowskiej). Materiały zostaną tak dobrane, by współgrały z tymi występującymi na ulicach: Piotrkowskiej, 6 Sierpnia i Traugutta. Przypomnijmy, że przy ul. Moniuszki powstaje najnowocześniejsza biblioteka w mieście Mediateka oraz nowe przestrzenie biurowe. Wartość inwestycji – 4,5 mln zł.

Czytaj też: Łódź | Zieleń | Ekologia | Miasto | Polska | Metamorfoza | Historia

źródło: www.lodz.pl / Nowy woonerf w centrum Łodzi

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły