WOZOCO: pierwszy budynek mieszkalny, który rozsławił pracownię MVRDV

Pracownia architektoniczna MVRDV należy do grona najlepszych biur na świecie. Międzynarodowy sukces byłby niemożliwy, gdyby nie śmiałe projekty, które holenderscy architekci przygotowują pamiętając o każdym detalu. Przypominamy pierwszy projekt mieszkalny autorstwa MVRDV. 

WOZOCO to pierwszy budynek mieszkalny zrealizowany w 1998 r. przez MVRDV. Znajduje się w Amsterdamie. Realizacja jest istotna, bo pozwoliła architektom pokazać się z jak najlepszej strony.  Prace projektowe spotkały się ze sporymi problemami, z których architekci wybrnęli doskonale.

Budynek powstał w części miasta Westelijke Tuinsteden (dzielnica Osdorp), która była projektowana jako miasto-ogród i podlegała intensywnej rozbudowie w latach 50. i 60. Z biegiem lat wzrastała w niej liczba mieszkańców i konieczne było zbudowanie dodatkowych powierzchni mieszkalnych. Przykładem jest WOZOCO, który powstał z myślą o osobach po 55 roku życia.

Zespół MVRDV miał za zadanie zaprojektować budynek, w którym znajdzie się 100 mieszkań. Pamiętając o ograniczeniach wynikających z wysokości wznoszonych budynków, wymagań co do ilości światła słonecznego docierającego do każdego mieszkania, oraz takich, które stwarzała dość wąska działka projektanci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązanie. Okazało się, że 87 mieszkań bez problemu zmieści się w obrysie działki. Każde z nich miało zagwarantowany dostęp do dziennego światła. Problem był z lokalizacją 13 kolejnych.

Aby odpowiedzieć na prawne ograniczenia projektanci postanowili 13 mieszkań umieścić w części, która została podwieszona nad ziemią. Dzięki temu spełnili wymogi miejscowego prawa i zagwarantowali mieszkańcom dobre nasłonecznienie. Ciężar mieszkań powstałych w wystającej części jest równoważony przez balkony po drugiej stronie. W tej części niemal w całości elewację pokryto drewnem. Całość ozdobiły kolorowe balustrady balkonów, które budynkowi nadały dynamizmu.

Osoby starsze mogły więc zamieszkać w kolorowym budynku, który po latach stał się ikoną. Zerkając na współczesne zdjęcia trudno uwierzyć, że jego projekt powstał w latach 90.

fot. Rob ‘t Hart (źródło: MVRDV)