Wrocław. Dawna siedziba Orange zmieniła się w Akademik LAS!

Kończy się modernizacja dawnej siedziby Orange przy ul. Prusa 9, która zmienia się w prywatny dom studencki. Z elewacji zniknęły rusztowania, odsłaniając starannie odrestaurowaną fasadę. Architekci z AP Szczepaniak odtworzyli jej historyczne elementy. Budynek jest stonowany i elegancki. Pierwsi studenci wprowadzą się do niego już w październiku.

Budynek przy ul. Prusa po rewitalizacji zyskał nowe walory estetyczne. Projekt jego przebudowy stworzyła renomowana wrocławska pracownia AP Szczepaniak. Zakres prac musiał być skonsultowany z konserwatorem zabytków, ponieważ obiekt znajduje się na obszarze chronionym. Jego forma została dostosowana do kamienicowego charakteru południowej pierzei ul. Prusa. Ocieplono elewację, ale z zachowaniem elementów architektonicznych sprzed remontu. Historyczne detale, takie jak gzymsy, opaski i boniowanie, zostały starannie odtworzone, dzięki czemu elewacje otrzymały dodatkowy pierwszy plan.

Budynek zachował wysokie walory estetyczne i nawiązuje do historycznego charakteru tego obiektu. Dzięki tej starannej i pieczołowitej rewitalizacji, zyskała cała okolica – ocenia architekt Agnieszka Szczepaniak.

Dominującym kolorem na elewacji jest jasnoszary, dzięki czemu kompozycja jest spójna i stonowana. Dodatkowo wprowadzonym detalem są balustrady w oknach. Z kolei dodatkowe wejście do akademika stanowi winda zlokalizowana w podwórzu i dostępna z zewnątrz, umożliwiająca wygodny dostęp osobom niepełnosprawnym. Zachowano bramę i wejścia do budynku od strony ulicy i podwórka. Kolor wnętrza bramy będzie bardziej  żywiołowy, co ma zapowiadać to, co dziać się będzie w środku akademika.


Powściągliwość wielką zaletą
Projekt zakładał także nadbudowę istniejącego budynku o dwie kondygnacje w jego niższej części i o jedną kondygnację w wyższej. – Proporcje nie są zaburzone, ponieważ nadbudowa nie wykracza poza obrys dolnej części budynku – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. – Nadbudowa płynnie koresponduje z elewacją. Dobudowaną część wykończono płytami w kolorze zielono-niebieskim imitującym platynę. Okna najwyższych kondygnacji otrzymały obramowanie z blachy, tworząc pionowe pola nawiązujące do pionowych pól pomiędzy pilastrami w odnowionej części tynkowanej. – Nadbudowa, jak i cały budynek, jest zrównoważona i konserwatywna, co może się podobać. Podeszliśmy do tematu bardzo ostrożnie. Powściągliwość jest w tym przypadku dużym atutem, która razem ze stonowaną kolorystyką nieco uspokaja chaos kompozycyjny panujący w otoczeniu – dodaje Agnieszka Szczepaniak.

W Lesie jak w hotelu
W środku trwają intensywne prace wykończeniowe. Akademik LAS (Living and Studying) powinien być gotowy jesienią. Pierwsi studenci wprowadzą się do niego w nowym roku akademickim. Będą mieli blisko na Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i do parku Tołpy. W pięciopiętrowym Lesie zamieszka ich maksymalnie 150. Na lokatorów czekają wyposażone i umeblowane mikroapartamenty. Do wyboru jednoosobowe lub dwuosobowe. Część z nich to pokoje współdzielone, część to moduły dwupokojowe, inne mają antresolę. Każdy z osobną łazienką i częścią kuchenną. Ich wielkość to od 20 do 40 mkw. Znajdą się także mikroapartamenty dla osób niepełnosprawnych. Nowoczesny akademik to wysoki standard i niepretensjonalny design.

Kiedyś studenci mogli tylko pomarzyć o akademiku zlokalizowanym w tak nieprzeciętnym budynku. LAS to bardzo oryginalny pomysł, zaprojektowany i realizowany z najwyższą dbałością o detale. Myślę, że spodoba się nie tylko studentom, ale wszystkim wrocławianom z Ołbina – uważa Agnieszka Szczepaniak.

Studenci będą mieli do dyspozycji klubokawiarnię, recepcję, pralnię, a nawet usługę sprzątania pokoi na życzenie, z możliwością zakupu pościeli i ręczników. W kuchniach znajdą podstawowy sprzęt. Żelazka, deski do prasowania czy odkurzacza także nie muszą zabierać z domów. LAS to jednak nie tylko dom studencki. Osoby przyjeżdżające do Wrocławia na weekend także będą mogły się tu zatrzymać. Obiekt pełni bowiem  dodatkowo funkcję aparthotelu. Inwestorem jest firma Probuild. Właściciel planuje jeszcze budowę budynku wewnątrz podwórka.  Znajdzie się w nim kolejnych 100 mikroapartamentów. Szacowany koszt dwuetapowej inwestycji to 44 mln zł.


Słowo o architektach:
AP Szczepaniak-  biuro architektoniczne założone w 1999 roku przez braci Artura i Pawła Szczepaniaków. Początkowo funkcjonujące jako autorska pracownia dwóch architektów, obecnie zespół liczy około 50 architektów – wykwalifikowanych specjalistów z doskonałą znajomością lokalnych uwarunkowań inwestycyjnych.

Biuro AP Szczepaniak specjalizuje się w przygotowaniu projektów architektonicznych i wielobranżowych w sektorach: budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, handlu oraz usług komercyjnych. Oferuje pełny zakres usług projektowych i inżynierskich, począwszy od weryfikacji przydatności terenów pod względem wykorzystania ich pod nowe inwestycje, analizy chłonności i wstępne koncepcje zabudowy architektoniczne i urbanistyczne wraz z wizualizacjami, poprzez projekty budowlane i wykonawcze po nadzór na budowie. W ofercie znajdziemy również kompleksową obsługę dotyczącą projektowanej inwestycji pod względem wszelkiego rodzaju uzgodnień, ekspertyz i pozwoleń.

AP Szczepaniak posiada na swoim koncie wiele prestiżowych projektów, zrealizowanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, również w afrykańskim regionie Maghreb. Wykonane projekty – zarówno obiektów mieszkaniowych, jak i komercyjnych – były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych, takich jak: International Property Awards, Piękny Wrocław, Najlepszy Projekt Mieszkaniowy czy Budowa Roku.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły