źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Wrocław: dron skanuje miasto, by namierzać reklamy

Wrocław sięga po nową broń – specjalny dron skanował miasto, by zlokalizować reklamy. To tylko jedno zadanie latającej maszyny. Projekt pozwoli zebrać dużo więcej danych o mieście.

Dron, który skanował Wrocław to element projektu miasta prowadzonego wspólnie z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o. Pilotażowy przelot maszyny odbył się w rejonie ulicy i ronda Powstańców Śląskich. Dron pozwolił zebrać informacje o infrastrukturze drogowej – szerokości dróg, szerokości pasa ruchu, poziomych znaków drogowych, słupach sygnalizacji świetlnej, słupach trakcyjnych, latarniach oraz reklamach umieszczonych w pasie drogowym. To znaczna oszczędność czasu – urzędnicy zamiast ręcznie badać i mierzyć teren otrzymują kompleksowe dane dzięki specjalnemu oprogramowaniu.

Cała operacja była możliwa dzięki firmie SkySnap, która specjalizuje się w wykonywaniu lotów dronem do celów pomiarowych.

Wykorzystanie dronów do inwentaryzacji infrastruktury drogowej to technologia, która umożliwia szybkie pozyskanie dużej ilości danych niezbędnych do lepszego zarządzania miastem, a co za tym idzie do poprawy jakości życia jego mieszkańców – tłumaczy Robert Bednarski Zastępca Dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak wykorzystać to w praktyce? Po zeskanowaniu wybranego odcinka miasta urzędnicy mogą poznać lokalizacje bilbordów reklamowych i następnie sprawdzić ich legalność. Jeśli testy urządzenia powiodą się to w przyszłości taka technologia ma wesprzeć miejskie jednostki w realizacji zadań.

Od lewej operator drona firma SkySnap, Robert Bednarski UMW, Maciej Mysona, Jakub Klimkiewicz, Łukasz Malinowski TOR

Jesteśmy jedną z wiodących polskich firm doradczych. Specjalizujemy się w usługach obejmujących dynamicznie zmieniające się obszary, od infrastruktury transportowej i przesyłowej, poprzez kolej oraz systemy transportu publicznego, aż po zarządzanie ruchem powietrznym i zagadnienia związane z przestrzenią miejską. Cieszymy się, że w ramach współpracy dołączyliśmy do grona partnerów wspierających rozwój i propagowanie idei smart city we Wrocławiu – mówi Maciej Mysona Dyrektor rozwoju biznesu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

Polskie miasta coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie, aby skuteczniej realizować swoje zadania. Niedawno pisaliśmy o specjalnym samochodzie w Poznaniu, którego kamery skanowały miasto w poszukiwaniu nielegalnych reklam. Nasz artykuł na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też: Wrocław | Urbanistyka | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Urząd Miejski Wrocławia, wroclaw.pl, SkySnap

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły