Cenne maszkarony zdobią most Pomorski Południowy. W sumie odnowiono osiem rzeźbiarskich motywów, które wrócą na swoje dawne miejsce.
Maszkarony zdobiące most we Wrocławiu swą formą przypominają rzeźby stworów wodnych. Póki co odnowiono osiem maszkaronów, wkrótce dołączą do nich kolejne. Przez wiele lat rzeźby były ukryte za rurą ciepłowniczą, teraz znowu będą zdobić konstrukcję.
Od roku 1905, kiedy wybudowano przeprawę nad Odrą, na dwóch balustradach zabytkowego mostu Pomorskiego Południowego było umieszczonych aż 68 maszkaronów. Rzeźby wykonane zostały z piaskowca, jednak dość szybko zostały zasłonięte. Rurę ciepłowniczą poprowadzono przez most w 1958 roku, niestety zrobiono to nieprofesjonalnie – rura została bowiem poprowadzona wzdłuż ozdobnych elementów, przez co całkowicie zakryła maszkarony na długie dziesięciolecia.
Na szczęście w 2020 roku ruszył remont mostów Pomorskich, dzięki czemu zdemontowano rurę. W kolejnym kroku z mostu zdjęto maszkarony, które trafiły do renowacji w zakładzie Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem. Aby naprawić jednego maszkarona potrzeba tygodnia pracy.
Musieliśmy m.in. usunąć graffiti, umyć maszkarony wodą z kwasem fluorowodoworym, który działa na kwarc. Następnie usuwaliśmy zanieczyszczenia, a jeśli coś zostało to, niestety, musieliśmy rzeźby doczyścić ręcznie dłutem lub kamyczkiem do szlifowania – mówi Andrzej Kałużyński, kamieniarz z 20-letnim stażem.
Jedne z najbardziej znanych maszkaronów na świecie występują w paryskiej katedrze Notre-Dame. We Wrocławiu można je zobaczyć m.in. na południowej elewacji kolegiaty p.w. Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja na Ostrowie Tumskim oraz na drzwiach katedry św. Jana Chrzciciela.
W sumie przebudowa trzech mostów Pomorskich pochłonie 70 mln zł. Remont zakończy się wiosną 2023 roku.
fot. UM Wrocław, źródło: wroclaw.pl
Czytaj też: Wrocław | Detal | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie