Wrocław: mieszkania będą ogrzewane ciepłem ze ścieków

Projekt Wrompa to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie, które na tak dużą skalę wykorzystuje pompę ciepła. Rozwiązanie powstało z inicjatywy Fortum i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Ciepłem ze ścieków ogrzewanych będzie pięć tysięcy mieszkań.

Instalacja pozwoli ogrzać pięć tysięcy mieszkań we Wrocławiu. Patrząc na skalę całego miasta to niewiele, ale ekologiczne rozwiązania są skuteczne kiedy wykonywane są krok po kroku. Do dziś wrocławski system ciepłowniczy w stu procentach wykorzystuje spalanie węgla. Nowa inwestycja może to zmienić. Wrompa umożliwi wykorzystanie ciepła z miejskich ścieków.

Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum.

Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych. Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć emisji niemal 35 tysięcy ton dwutlenku węgla.


Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Trzymam kciuki za realizację projektu i liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcej – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Instalacja zbudowana zostanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym firmy Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra. Budowa instalacji rozpocznie się w marcu 2023 r. i ma trwać nieco ponad rok. Koszt prac wyniesie 82 mln zł. 18 mln zł środków pochodzi z funduszy unijnych.

źródło: materiały prasowe Fortum

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Wrocław | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu