Wrocław zyskał nowy mural, który upamiętnia przyznanie przez Parlament Europejski Nagrody imienia Sacharowa białoruskiej opozycji.
Dzieło przedstawia kobietę trzymającą kwiat w dłoni, ubraną w białe szaty z czerwoną przepaską. To symbole protestujących Białorusinów. Na malunku dziewczyna ma rozwiane włosy, zwiastujące wiatr przemian, który zawitał nad tym sąsiednim krajem.
Autorem muralu jest Dominik Dziedzina z MUR-ALL studio. Projektując ten mural chciał w jednym czytelnym obrazie przekazać całą determinację i trud protestujących od miesięcy Białorusinów.
Po rozmowach ze znajomymi Białorusinami, stało się dla mnie jasne, że szukać powinniśmy u źródła. Zacząłem dopytywać o artystów i miejsca, gdzie mogę znaleźć twórczość towarzyszącą protestom, okazało się że to był krok milowy poszukiwań. Otrzymałem wiele rekomendacji i linków, głownie do portali społecznościowych komentujących protesty. Po kilku dniach wertowania materiałów, natrafiłem w końcu na ilustrację autorstwa Anny Redko, przedstawiającą zdeterminowaną i dumie stojącą dziewczynę. Urzekła nas jej ambiwalentność, łącząca subtelność i moc widoczną w rysach twarzy kobiety, oraz przenikliwe spojrzenie. Wspólnie zadecydowaliśmy że to właśnie ten obraz zaadaptujemy na jednej z wrocławskich ulic – mówi Dominik Dziedzina.
Dzieło zobaczyć możemy na ul. Legnickiej 64 we Wrocławiu, jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Zajął on na stałe miejsce zabrudzonej elewacji, wykorzystywanej wcześniej do wieszania banerów reklamowych, tym samym podnosząc jakość wizualną otoczenia. Mural powstał z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, z pomocą Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocław. Za realizację odpowiada MUR·ALL studio, autorką ilustracji jest Białoruska artystka, Ania Redko, a w tworzenie muralu zaangażowane były osoby z Białorusi.
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, to wyróżnienie, przyznawane jednostkom, grupom czy organizacjom, za aktywność na rzecz praw człowieka. Laureatami są m.in. Kofi Annan, Nelson Mandela czy Reporterzy Bez Granic. Nagroda przyznawana jest od 1988 roku, przez Unię Europejską.
Czytaj też: Murale | Wrocław | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
źródło: MUR·ALL studio