Wrocław: odsłonięto mural z ceramicznych płytek. To element kampanii „Biała wstążka”

Na podwórku przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia we Wrocławiu odsłonięto mural „Oblicza nadziei”. To element trwającej kampanii przeciw przemocy „Biała wstążka”.

Mural został wykonany w wyjątkowy sposób. Można go zobaczyć na ścianie budynku przy ul. Rydygiera 43A. Składa się z trzech części: środkowej przypominającej o nazwie i symbolu wrocławskiej edycji kampanii oraz dwóch pozostałych przedstawiających kobiety jako ofiary, oraz przypominających o tym, że to mężczyźni są najczęściej sprawcami przemocy w rodzinie.

Mural to mozaika ceramiczna, która powstawała przez dwa miesiące w pracowni ceramiki artystycznej. Kobiety są na nim przedstawione ze śladami przemocy, czyli siniakami czy zadrapaniami. Jak wskazuje jego nazwa, niesie on jednak przede wszystkim pozytywne przesłanie, że zmiana jest możliwa oraz że w każdym momencie życia można jej dokonać. Nawiązuje do tego jasna i bogata kolorystyka – wyjaśnia Joanna Hazuka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz autorka muralu.


Mural odsłonięto w 30. rocznicę zamachu w Montrealu w Kanadzie, od którego rozpoczęła się idea „Białej Wstążki”. Wtedy z rąk zamachowca zginęło 14 kobiet. Wśród nich znalazła się też wrocławianka.

We Wrocławiu w ramach kampanii przez kilkanaście dni organizowano wiele wydarzeń. Między innymi z tej okazji nad Rynkiem zawisła symboliczna, wielka biała wstążka. Tegoroczne obchody zakończą się we wtorek, 10 grudnia koncertem w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

fot. Bartosz Moch, źródło: UM Wrocław