opuszczony budynek

Wrocław: opuszczony budynek szpitala zmieni się w hotel

Kiedyś działał tu szpital. Ceglany budynek na Karłowicach od dziewięciu lat stoi pusty. Wkrótce opuszczony budynek ponownie odżyje. Będzie tu działać hotel.

Inwestycję zrealizuje firma Arche. W planach jest dokładne odnowienie starego budynku i otwarcie pobliskiego ogrodu na mieszkańców Wrocławia. Zabytkowy, ponad 100-letni budynek przy al. Kasprowicza do 2012 roku działał jako szpital dziecięcy. Znajdowało się tu Dolnośląskie Centrum Pediatryczne imienia Korczaka. Wcześniej swoją siedzibę miały tu siostry Urszulanki.

W 2016 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego sprzedał zabytkowy gmach deweloperowi – firmie Arche. Transakcja opiewała na 13 mln złotych.

Główna część budynku, w której znajdował się klasztor ma powierzchnię wynoszącą niemal 4 tys. m kw. Natomiast w drugiej, o połowie mniejszej części inwestor zaplanował budowę kilkunastu apartamentów mieszkalnych.

Aktualnie przygotowujemy szczegółowe plany inwestycji w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Chcemy jak najwięcej zachować ze starego obiektu, aby nie stracić ducha tego miejsca. Zależy nam na tym, aby było ono wyjątkowe i unikalne w skali Wrocławia – powiedział Władysław Grochowski, prezes Arche S.A.

opuszczony budynek


W sumie w nowym hotelu będzie 85 pokoi, ogólnodostępna restauracja, SPA i sale klubowe z przyległym patio. Na parterze powstanie kawiarnia z wyjściem na taras i widokiem na zabytkowy park, którego wielkość to 4,5 ha. Zrewitalizowany park będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Dodatkowo inwestor planuje stworzenie miejsca, w którym będą odbywały się warsztaty kulturalne i zajęcia rekreacyjne. Opuszczony budynek dawnego szpitala zacznie się zmieniać na przełomie maja i czerwca tego roku. Otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2022 roku.

Czytaj też: Wrocław | Zabytek | Cegła | Renowacja

źródło: ARCHE