wizualizacja

Wrocław: Pałac Hatzfeldów zostanie zrekonstruowany [WIZUALIZACJE]

Pałac Hatzfeldów znajduje się przy ulicy Wita Stwosza 32 we Wrocławiu. Gmach został zrujnowany podczas II wojny światowej. Przetrwała tylko niewielka, frontowa część. Prywatny inwestor zapowiada, że odbuduje historyczny budynek.

Pałac Hatzfeldów to gmach, który zaprojektował sławny architekt Carl Gotthard Langhans. Jego budowa zakończyła się w 1773 roku. Niestety budynek nie przetrwał II wojny światowej. Podczas oblężenia miasta został poważnie uszkodzony, proces degradacji pogłębiła powojenna rozbiórka wrocławskich budowli, z których cegły szły na odbudowę Warszawy. Z planów odbudowy gmachu nic nie wyszło. Do naszych czasów z dawnego pałacu zachował się portyk balkonowy, westybul, fragmenty murów najniższej kondygnacji.

Inwestor przedstawił koncepcję architektoniczną, która zakłada rekonstrukcję Pałacu Hatzfeldów ulokowanie w nim 5-cio gwiazdkowego hotelu działającego pod międzynarodową marką.

Tak pałac wygląda obecnie:

Pałac Hatzfeldów we Wrocławiu, fot. slimark by Marek Śliwecki, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Koncepcja nowej zabudowy wpisuje się w istniejącą tkankę układu Starego Miasta. Poprzez planowane odtworzenie kubatury dawnego obiektu wraz z przywróceniem zasadniczych cech dawnego Pałacu nowa kubatura obiektu w umiejętny sposób wkomponuje się w zastaną tkankę zabytkową podnosząc rangę tego miejsca poprzez odbudowę, rekonstrukcję Pałacu Hatzfeldów. W ocenie Komisji, biorąc pod uwagę charakter tego miejsca, prestiż lokalizacji i unikalne miejsce na mapie Wrocławia, jest to projekt kompletny zamykający ten obszar Starego Miasta w nawiązaniu do zabytkowej zabudowy. Staje się naturalną kontynuacją historii Wrocławia, oddając ducha temu miejscu, będąc zabudową o wysokiej klasie z walorami historycznymi – czytamy w opinii przygotowanej przez Komisję.

Inwestycja jest możliwa ponieważ miasto sprzedało nieruchomość oraz sąsiednią działkę, przez co inwestor ma do swojej dyspozycji teren o rozmiarze 3100 metrów kwadratowych. Komisja przetargowa wybrała ofertę firmy Rafin, która zapłaci 37,9 mln zł. Nowy inwestor będzie musiał rozpocząć zabudowę w ciągu 2 lat od daty nabycia i zakończyć zabudowę w ciągu 4 lat od daty nabycia.

Czytaj też: Wrocław | Renowacja | Ciekawostki | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Wrocław, wizualizacje: RAFIN