Wrocław: powiększą park o 10 hektarów. Tak będą wyglądać Ogrody Szczytnickie

Ogrody Szczytnickie powstaną na terenie dawnej szkółki roślin. To obszar sąsiadujący z parkiem Szczytnickim na Sępolnie. Dzięki przebudowie mieszkańcy Wrocławia zyskają nową, dużą przestrzeń do rekreacji.

Ogrody Szczytnickie powstaną na obszarze liczącym 10,61 ha. W jego centralnej części znajduje się budynek, który jest dzierżawiony przez osobę prywatną. Realizacja całego projektu ma sprawić, że zaniedbane, nieuporządkowane miejsce zmieni się w zieloną wizytówkę miasta. Obecnie północną część porastają gęste grupy drzew, które są pozostałością nasadzeń szkółkarskich. W centralnej części znalazły się zdewastowane fragmenty szklarni, inspektów i budynków. Działka w południowej części graniczy z ogródkami działkowymi, terenami sportowymi i parkingiem.

W pierwszej kolejności zielony teren zostanie uporządkowany. Ważne jest, by zachować dawny charakter. Projekt przewiduje wykorzystanie naturalnych materiałów jak drewno, kamień i stal, z których wykonane zostaną elementy infrastruktury. Miasto chce, by nowa infrastruktura w minimalnym stopniu ingerowała w zieleń.

Projekt zmian przygotowali architekci z pracowni 3XA. Zakłada on zachowanie jak największej liczby drzew. Przewiduje się też nowe nasadzenia drzew, których ma być 600. Projektanci postawili w większości na gatunki rodzime, ale Ogrody urozmaicą też pojedyncze drzewa egzotyczne. Całość uzupełnią krzewy, byliny i łąki kwietne. Te ostatnie mają być przyjazne pszczołom, dawać schronienie ptakom i małym ssakom.


W zachodniej części powstaną alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. W centrum wschodniej części mają zostać zrealizowane elementy związane z aktywnością społeczną. Powstanie tam zadrzewiony plac, który będzie można wykorzystać dla organizacji kameralnych wydarzeń. Co ważne, projekt zakłada odtworzenie szklarni – miejsce zachowa więc swój dawny klimat. Z kolei w miejscu dawnego boiska piłkarskiego przewidziano część sportową oraz parking. Całość uzupełnią nowe obiekty: pawilony gastronomiczne, toalety i plac zabaw.

Realizacja inwestycji rozpocznie się w 2023 roku.

źródło: Wrocławskie Inwestycje

Czytaj też: Wrocław | Zieleń | Park  | Miasto | whiteMAD na Instagramie