akademik BaseCamp
Akademik BaseCamp we Wrocławiu

Wrocław: przebudują starą piekarnię i zmienią w akademik BaseCamp

Supernowoczesny akademik BaseCamp powstanie w miejscu dawnej piekarni „Mamut” we Wrocławiu. Przy ulicy Sienkiewicza powstanie obiekt z 775 pokojami dla studentów. Do zabytkowego budynku z cegły dobudowane zostaną nowe skrzydła.

Projekt nowego akademika powstał w pracowni Grupa 5 Architekci. Projektanci musieli uwzględnić starą, ceglaną tkankę – pozostałości po dawnej piekarni. Przed i tuż po wojnie w ceglanym kompleksie mieściła się jedna z największych w Europie piekarni. Kompleks sprzedano już w 2007 r. Planowano wtedy, że zbudowane zostaną tam loftowe mieszkania oraz hotel. Koncepcji jednak nie zrealizowano, a kompleks zmienił właściciela w 2018 r.

Teraz kompleks zmieni się w nowoczesny akademik BaseCamp. To sieć akademików powstających w całej Europie. W Polsce BaseCamp jest już w Łodzi (pisaliśmy o tym w tym artykule).

Projekt architektów zakłada adaptację industrialnego budynku, jego przebudowę i remont dwóch wpisanych do rejestru zabytków budynków: dawnego Magazynu Mąki od strony ulicy Sienkiewicza oraz dawnej Piekarni, która znajduje się w głębi działki. Kompleks uzupełnią nowe budynki o siedmiu kondygnacjach: dom studencki i hotel.akademik BaseCamp


W zabytkowej części powstaną pokoje studenckie oraz przestrzenie wspólne. Pokoje dla studentów powstaną też w nowych skrzydłach. Architekci przewidują umieszczenie głównego wejścia do akademika od ul. Sienkiewicza. Wejście prowadzić będzie do lobby, które powstanie w przestrzeni dawnej hali rozładunkowej w historycznym budynku. Dodatkowo kompleks uzupełnią dwa lokale usługowe – kawiarnia i klub fitness.

Realizacja projektu ma trwać 26 miesięcy. Studenci wprowadzą się do nowego kompleksu w ciągu 2-3 lat.

Czytaj więcej: Wrocław | Edukacja | Cegła | Zabytek

źródło: materiały inwestora, Grupa 5 Architekci