stare szyldy

Wrocław: remontowali kamienicę, przypadkowo odsłonili stare szyldy

Stare szyldy odkryto na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego. To budynek, który znajduje się na rogu ulic Piłsudskiego i Gabrieli Zapolskiej.

Odsłonięte stare szyldy reklamowały sklep “PANI”, który działał w tym miejscu tuż po II wojnie światowej. Pierwszy szyld informuje o “Składzie Fabrycznym Wytwórni…”, a drugi o “Wytwórni Esencji i Aromatów “PANI” Warszawa – Wrocław”. Nie wszystkie litery napisu udało się jeszcze odsłonić.

Przed laty swój zakład prowadził tu Bronisław Tracz. Urzędnicy dysponują szczątkowymi informacjami na temat jego działalności. Wiadomo, że miał swoje własne stoisko wystawiennicze na zorganizowanej Wystawie Ziem Odzyskanych w 1948 r., odnotowany został także w “Dolnośląskim Informatorze Gospodarczym”. Napisy wykonał B. Lipiński, właściciel Zakładu Artystyczno-Malarskiego “SZTUKA”,  który znajdował się od strony ul. Gabrieli Zapolskiej.

stare szyldy


Szyldy są świadectwem odradzającego się Wrocławia w nowej rzeczywistości jaka nastała po 1945 r. Pochodzą z “Wrocławskiego Okresu Pionierskiego”, skłaniają do refleksji nad współczesną historią w kontekście wielokulturowości Wrocławia – czytamy w komentarzu zamieszczonym na Facebooku przez Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na szczęście stare szyldy zostaną zachowane jako świadectwo odradzającego się po wojnie Wrocławia. Zostaną teraz poddane konserwacji minimalnie ingerującej w ich stan. Prace poprowadzone zostaną w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Czytaj więcej: Historia | Wrocław | Murale | Renowacja | Ciekawostki

źródło: UM Wrocław