łąk kwietnych

Wrocław: ruszyło wielkie sadzenie łąk kwietnych

Na wrocławskich osiedlach ruszyła akcja sadzenia łąk kwietnych. To efekt współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej, Fundacji IntegrArte i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz rad osiedli. Darmowe nasiona otrzymają wszyscy mieszkańcy, którzy zgłoszą się rady swojego osiedla.

Akcja “Wrocław dla pszczół” skierowana jest do wszystkich mieszkańców, którzy chcą sadzić łąki kwietne. Pierwsza duża łąka kwietna posadzona została na Tarnogaju przy ulicy Gazowej. To teren będący wcześniej nielegalnym parkingiem. Za kilka tygodni wyrosną tu kwiaty, które będą pożyteczne dla pszczół.

Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu sadzeniu, nawożeniu, i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która pomaga zapylaczom i jest przydatna w edukacji wrocławian – podkreśla Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

W ostatnich tygodniach łąka kwietna została też nasadzona na Jagodnie. Kolejne posadzą mieszkańcy Gaju i Leśnicy.

łąk kwietnych


Nasiona „Pszczeli pożytek” przygotowane przez firmę Saatbau Polska, podzielone na porcje wystarczające do obsiania 2 m kw. ziemi trafiły do 30 zarządów rad osiedli – członków Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia. Każde opakowanie zawiera 14 gatunków roślin miododajnych, które będą kwitły od 3 tygodni po zasianiu aż do pierwszych przymrozków.

Mieszkańcy, którzy zechcą posiać „Pszczeli pożytek” w swoim ogródku, na balkonie albo na pobliskim skwerku lub w parku, powinni zgłosić się do właściwej rady osiedla i odebrać paczuszki z nasionami. Można także skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub przez FB. Działamy razem dla wrocławskich pszczół – dodaje Dobrosława Binkowska.

Nasiona do samodzielnego wysiania można także bezpłatnie pobrać ze specjalnego „nasionomatu” przed siedzibą Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Trzebnickiej 33. Dostępne są w dni powszednie, do wyczerpania zapasów.

PS chcesz zasiać łąkę kwietną w swoim ogrodzie? Polecamy konkretne mieszanki! Sprawdź klikając TUTAJ.

Czytaj też: Ekologia | Łąki kwietne | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Wrocław, Zarząd Zieleni Miejskiej