Świniarach
Fot.: Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

Wrocław: spłonął neogotycki pałac Stolbergów w Świniarach. Gmach od lat był pustostanem

Ostatniej nocy spłonął neogotycki pałac Stolbergów we wrocławskich Świniarach. Budynek wzniesiono w połowie XIX w. Ostatnie lata to zdecydowanie najgorszy okres w historii posiadłości. Stała opuszczona i niszczała, wystawiona na działanie warunków atmosferycznych oraz wandali. Jej los przypieczętował tragiczny pożar, który objął drewniane elementy konstrukcyjne wnętrz oraz dachu. Akcja gaśnicza trwała całą noc, zakończyła się około godz. 6.00 rano.

Pałac w stylu neogotyku florenckiego został wzniesiony w 1845 roku, w miejscu dawnej średniowiecznej warowni. Jego fundatorem był hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg (1803-1859), syn Friedricha Leopolda zu Stolberg i Sophie Charlotte Eleonore von Redern. Projekt rezydencji na planie litery “U” wykonał Ferdinand Fleischinger. Gmach posiadał trzy skrzydła i tyle samo kondygnacji oraz dwie masywne wieże zakończone krenelażem i płaskim dachem. W późniejszych latach, kolejny właściciel pałacu hrabia Arthur von Henckel-Donnersmarck (1836-1921) dobudował kolejne piętro w skrzydle zachodnim, zachowując stylistykę budynku.

Pałac na pocz. XX w. Źródło: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa


W 1895 roku pałac został zakupiony przez magistrat Wrocławia i zaadaptowany na ośrodek dla rekonwalescentów. Cały zespół pałacowo-parkowy liczył 3,5 hektara. Po II wojnie światowej majątek przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w pałacu zakwaterowano pracowników. W 2020 roku obiekt wraz z całym zespołem pałacowo-parkowym liczącym 3,5 hektara został wystawiony na sprzedaż za cenę wywoławczą 4 696 000 złotych. Dodatkowo niedawno wpisano go do rejestru zabytków. Wydawało się, że jest to szansa na nowe życie opuszczonego i zdewastowanego majątku.

Świniarach
Fot.: Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

W niedzielę 16 czerwca 2024 roku o godzinie 20.36 oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu otrzymał zgłoszenie o pożarze pałacu w Świniarach. Na miejscu pojawiło się 8 zastępów PSP. Ogień rozprzestrzenił się bardzo szybko i zajął wykonane z drewna stropy, dach, stolarkę oraz inne elementy znajdujące się wewnątrz historycznej rezydencji Stolbergów. Bilans strat jest ogromny.

Obecnie nie są znane przyczyny tragedii.

Źródło: wroclaw.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Pałac | Historia | Wrocław | whiteMAD na Instagramie


Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły