Wrocław: w centrum osiedla ustawiono barkę rzeczną. Wkrótce zmieni się w las

Barkę rzeczną ustawiono na terenie osiedla Olimpia Port. Jej długość to 34 metrów. Barka pływała kiedyś po Odrze, teraz zmienia się w instalację artystyczną.

Rdzawa barka ustawiona została w nachylonej pozycji na trawiastym terenie przy ulicy Marca Polo 1. Kiedyś jednostka pływała po Odrze i transportowała kruszywa.

Na pomysł, aby ustawić w tym miejscu barkę wpadł Kazimierz Śródka, prezes Archicomu. Nietypowy obiekt wkrótce zostanie pomalowany przez Andrzeja Jarodzkiego, w taki sposób, aby nawiązywał do obrazu “Latający Holender”. Tego typu konstrukcja ma nawiązywać też do poprzemysłowego charakteru Olimpii Port oraz ma stać się lokalną atrakcją turystyczną i punktem orientacyjnym. Dziełem będą opiekować się zarządca osiedla oraz wspólnota mieszkaniowa. Z takiej atrakcji z pewnością będą się cieszyć najmłodsi mieszkańcy osiedla.

Obraz “Latający Holender” zaprezentowany został przez Andrzeja Jarodzkiego w 2013 roku w galerii Entropia. Malunek przedstawia tankowiec wypełniony drzewami. Podobnie wyglądać ma barka po zakończeniu prac.

Latający Holender, Andrzej Jarodzki

Andrzej Jarodzki wcześniej stworzył “Pociąg do nieba” w pobliżu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. To mająca 21 metrów wysokości instalacja artystyczna, która odsłonięta została w 2010 roku. Do jej budowy wykorzystano zabytkowy parowóz Ty2-1035.

fot. Krzysztof Grześków, źródło: Archicom

Czytaj też: Wrocław | Sztuka | Wydarzenia  | Osiedle | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły