Wrocław: w miejscu dawnego budynku Solpol zbudują apartamentowiec

Tak może wyglądać budynek, który powstanie w miejscu dawnego domu towarowego Solpol. Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak opublikowała dwie koncepcje, które pokazują możliwe zmiany. Czy nowoczesny, ceglany obiekt będzie godnym następcą postmodernistycznego gmachu?

Fani architektury z niecierpliwością czekają na to, co powstanie w miejscu dawnego domu towarowego Solpol we Wrocławiu. Nowy budynek w tym miejscu chce postawić firma NOHO Investment, która wcześniej kupiła działkę od Grupy Polsat. Inwestor zorganizował konkurs, który pozwoli mu wyłonić zwycięski projekt. Publikujemy tu koncepcje autorstwa pracowni AP Szczepaniak, które brały udział w konkursie. Sam zwycięski projekt poznamy już w połowie kwietnia.

Teren inwestycji objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa maksymalną wysokość budynku na działce na 25 metrów od ulicy Świdnickiej. Od strony ulicy świętej Doroty wysokość ta spada do 17 metrów. W sumie architekci zaprojektowali obiekt, który składa się z trzech części. Najwyższe kondygnacje zostały cofnięte w głąb działki, aby odsłonić widok na absydy kościoła.

Architekci proponują budowę budynku mieszkalnego, który będzie mieć szklaną elewację ozdobioną ceglanymi przyporami. Lokale będę dysponować balkonami.


Chcąc nawiązać do rytmu elewacji budynku Solpol architekci symbolicznie zinterpretowali jego schodkową elewację. Podobny zabieg zastosowano w projektowanym budynku – efekt ten będzie widoczny z poziomu ulicy Świdnickiej. W części parteru zaplanowano powstanie miejsca dla usług i handlu, zatem będą tu mogły działać restauracje i kawiarnie.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Drugi wariant zakłada budowę budynku mieszkalnego o nieregularnych kształtach. Rytm elewacji wyznaczają loggie, którymi dysponują mieszkańcy obiektu. Jak podoba Wam się koncepcja zmian? Dajcie znać głosując w sondzie!

Przesuń suwak PRZED i PO:

Dom towarowy Solpol we Wrocławiu zbudowany został w 1993 roku. Zaprojektował go architekt Wojciech Jarząbek wraz z zespołem. Budynek przez kilkadziesiąt lat stał w centrum Wrocławia przy ulicy Świdnickiej 21-23. Kiedy powstał uchodził za najnowocześniejszy budynek we Wrocławiu. Otwarty został w grudniu, przed okresem świątecznych zakupów. Wrocławianie mogli tam korzystać z ruchomych schodów, wind, a pomieszczenia były klimatyzowane. To właśnie w tym budynku w 2002 roku nagrywano kultowy reality-show “Bar”. Mimo protestów fanów architektury gmach zrównano z ziemią w 2022 roku.

Więcej zdjęć budynku Solpol przed wyburzeniem znajdziecie w naszym artykule TUTAJ. Autorem zdjęć jest Mikołaj Kolnicki.

Co myślisz o koncepcji budynku w miejscu dawnego gmachu Solpol?

View Results

Loading ...


 Loading ...

wizualizacje: AP Szczepaniak (www.apsz.com.pl)

Czytaj też: Wrocław | Cegła | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Koncepcje omówione zostały na wideo:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły