fot. Bartosz Chochołowski (www.wroclaw.pl)

Wrocław: wyremontują ulicę, zachowując wszystkie stare drzewa

Drogowcy wyremontują ulicę Pawią we Wrocławiu. To kameralna alejka, przy której rośnie szpaler lip. Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje zajmuje się przygotowaniem projektu remontu ulicy, która ma zabytkowy charakter i ochronę konserwatorską. Ochrona konserwatora sprawi, że zachowany zostanie drzewostan.

Dziś ulicę pokrywa kostka, która położona została ponad sto lat temu. Po wielu latach jej stan pozostawia wiele do życzenia, stąd pomysł, by wyremontować malowniczą ulicę.

To ambitne przedsięwzięcie. Nie ma mowy o tym, aby ucierpiał piękny szpaler lip, a jednocześnie trzeba wzmocnić podbudowę. Nawierzchnia będzie ułożona z kostki. Inna nawierzchnia spowodowałaby, że ten fragment Wojszyc straciłby swoje walory historyczne. Musimy postępować zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – powiedział Krzysztof Świercz, Wrocławskie Inwestycje.

Ulica Pawia ma długą historię. Kiedyś była główną ulicą wsi Wojszyce, o której pierwsze zmianki pochodzą z 1249 roku. Jeszcze przed wojną ulica nazywała się Dorfstraße co oznacza Wiejska. Wojszyce stały się częścią Wrocławia w 1951 r.

W pierwszej kolejności wyremontowany zostanie fragment ulicy Pawiej od skrzyżowania z ulicami Przystankową i Terenową do ulicy Pawła Jasienicy. Znajdująca się tu kostka z powodzeniem przetrwała ponad sto lat i pewnie wytrzymałaby jeszcze drugie tyle, gdyby nie zwiększony ruch pojazdów i ich coraz większa waga.

Ulica Pawia, fot. Google

Robotnicy wyremontują ulicę Pawią, zbudują nowy chodnik oraz zamontują oświetlenie. Wiadomo, że ze względu na rosnące drzewa droga nie będzie szersza. Zachowany zostanie jej historyczny charakter – po remoncie ciągle będzie tu kostka brukowa. Celem prac jest jej wyrównanie. Nie możemy doczekać się efektów tych prac. Trzymamy kciuki za dobry efekt, który będzie przykładem dla samorządowców w całej Polsce, którzy często przy remontach dróg dokonują wycinek drzew.

źródło: UM Wrocław (www.wroclaw.pl)

Czytaj też: Wrocław | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

fot. Bartosz Chochołowski (www.wroclaw.pl)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły