Wrocław: wzorcowy remont wnętrza kamienicy. Klatka schodowa zachwyca

O tym, jakie skarby mogą skrywać klatki schodowe w kamienicach przekonaliśmy się obserwując proces konserwacji kamienicy przy ul. Kilińskiego we Wrocławiu. Konserwator zabytków Piotr Pelc przeprowadził wzorcowy remont wnętrza kamienicy. Pod bazgrołami i warstwą farby kryły się prawdziwe cuda!

Wrocławska kamienica przy ul. Kilińskiego 33/35 miała zostać wyremontowana. Mieszkańcy mieli dość wulgarnych napisów, bazgrołów i brudu na pomarańczowej, olejnej farbie. Niewiele osób pamiętało, jak klatka schodowa wyglądała jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Na szczęście dwójka mieszkańców kamienicy przekonała wspólnotę mieszkaniową na remont i odnowienie cennych detali. Do prac zaproszono Pracownię Konserwacji Zabytków Piotr Pelc. Eksperci nie mieli łatwego zadania. Okazało się, że na starych kaflach jest aż siedem warstw farby! Po ich usunięciu przystąpili do oczyszczania chemicznego i doczyszczania skalpelem. To żmudny proces, który musieli wykonać ręcznie. Milimetr po milimetrze. Na koniec całość poddano impregnacji.


Dzięki temu procesowi odsłonięto zapomniane już secesyjne kafle z początku XX wieku. Płytki mają intensywny niebieski kolor i ozdobione są medalionami o kolorze zbliżonym do opalizującego koloru srebra i złota. Kilku płytek jednak brakowało, ich rekonstrukcji podjął się rzeźbiarz i ceramik Piotr Michnikowski.

remont kamienicy

Taka renowacja cieszy ogromnie. Mieszkańcy zyskali unikalne wnętrze. Gratulacje należą się tutaj zarówno mieszkańcom kamienicy, którzy chcieli przywrócenia oryginalnego wystroju oraz zarządcy budynku- firmie Atena, która była otwarta na współpracę w tej kwestii.

remont kamienicy

 

Przesuń suwak i zobacz, jak zmieniło się wnętrze kamienicy:

Czytaj też: Wrocław | Wnętrza | Zabytek | Ceramika

źródło: Pracownia Konserwacji Zabytków – Piotr Pelc

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły