wrocław parking
Wrocław: był parking, jest skwer

Wrocław: zlikwidowali parking, by posadzić drzewa. Nowy skwer już otwarty!

Wrocław zlikwidował parking, aby stworzyć miejsce dla nowego skweru. Zielona przestrzeń właśnie została otwarta. Oto skwer Wrocławianek!

Skwer znajduje się przy ul. Bernardyńskiej. Zamiana dawnego parkingu w zieloną przestrzeń była jednym ze stu zadań, jakie postawił sobie na początku kadencji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Skwer powstał na tyłach Muzeum Architektury oraz zabytkowego zespołu klasztornego z XV wieku.

Udało nam się urządzić nową przestrzeń zieleni, która przypomina o historii. Wyeksponowaliśmy część zabytkowych zbiorów i zyskaliśmy nowe miejsce do spotkań i odpoczynku. Wkrótce pojawi jeszcze więcej zieleni, a wiosną zakwitnie tu 25 tys. tulipanów. Niebawem zacznie też działać nowa toaleta – opowiedział Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Skwer zajmie w sumie 6 tys. m kw. powierzchni i jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Oczywiście kilka drzew nie przywróci przyrodzie równowagi, ale konsekwentna, proekologiczna polityka władz miasta może być przykładem dla innych ośrodków. Skwer przy ul. Bernardyńskiej to nie tylko krzewy i drzewa. Pojawiły się tam elementy małej architektury. Na powstałym placu będzie można organizować różne wydarzenia, animacje czy warsztaty.

Oficjalna nazwa zielonego terenu to skwer Wrocławianek.

Wrocław jest miastem wspaniałych kobiet. Wiele wrocławianek w sposób niezapomniany zapisało się w historii tego miasta – Wanda Rutkiewicz, Izabella Skrybant, Hanna Hirszfeldowa. Najwyższy czas, by uhonorować te wybitne postacie. Dlatego właśnie skwer przy ul. Bernardyńskiej będzie nosił nazwę skweru Wrocławianek. To podziękowanie od wszystkich mieszkańców za to, co robiłyście i robicie dla miasta, dla nas wszystkich – podsumował prezydent.

wrocław parking


W sumie na nowym skwerze posadzono 85 drzew i 7000 roślin. Wśród tych ostatnich znajdziemy byliny, trawy ozdobne i rośliny okrywowe. Zadanie realizowane było w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Czytaj też: Zieleń | Ekologia | Miasto | Wrocław

fot. Wroclaw.pl, UMW, źródło: UM Wrocław