Wspólny dziedziniec w Poznaniu

“Wspólny dziedziniec” w Poznaniu nominowany do Property Design Awards 2022.

Wspólny dziedziniec w Poznaniu z prestiżową nominacją! W Poznaniu ukończony został właśnie nowy projekt autorstwa Pawła Grobelnego. Wspólny dziedziniec to projekt zrealizowany dla firmy OKRE Development. W niewielkim kompleksie budynków mieszkalnych powstał projekt wspólnego dziedzińca dla mieszkańców. Zaproszony do tego przedsięwzięcia został wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych Paweł Grobelny Zaprojektował zarówno zagospodarowanie dziedzińca jak i z różnego rodzaju specjalnie dedykowane meble zewnętrzne dla tej przestrzeni.

Projekt Wspólny dziedziniec w Poznaniu został właśnie nominowany do nagrody Property Design Awards 2022.

To już drugi projekt Pawła Grobelnego w Poznaniu. Poprzednim projektem był wielokrotnie nagradzany park kieszonkowy w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo. Tym razem projektant zaaranżował przestrzeń wspólną nowo powstałego osiedla mieszkaniowego.


Jak mówi projektant: Przy projektowaniu terenów wspólnych na SAPERSKIEJ 30 myślałem o różnych użytkownikach, którzy mogą się tutaj spotkać. To przestrzeń atrakcyjna zarówno dla osób młodych z dziećmi, dla samych dzieci w różnym wieku jak i dla osób starszych. Poszczególne meble i zabawki zostały zatopione w wysokich trawach, tak aby stworzyć intymne strefy Różnego rodzaju ławki, platformy, stoliki umożliwiają spędzanie czasu w większych i mniejszych grupach.  Bardzo ważne było stworzenie na tyle atrakcyjnej przestrzeni wspólnej, aby mieszkańcy potrafili się z nią identyfikować. Tak, aby ta przestrzeń dawała im oddech i zachęcała ich do wyjścia, kiedy będą ją obserwować ze swoich balkonów i okien

Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna. Dodatkowo bardzo ważne jest dla niego umiejętne połączenie zieleni z małą architekturą. 

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense oraz przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw i wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu ”Casa de Velazquez” w Madrycie, programu  ”Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz programu ”Residency Unlimited” w Nowym Jorku. Laureat międzynarodowych nagród m.in. LVMH Moet Hennessy – Louis Vuitton, Tremplins Meuble Paris oraz Rado Star France 2013 przyznanej podczas Paris Design Week. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Projektuje dla przemysłu jak i kolekcje autorskie, często na zamówienie instytucji kulturalnych i galerii. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad. Szczególnie interesują go projekty dla przestrzeni miejskich, które realizowane są dla konkretnych lokalizacji z poszanowaniem otaczającego kontekstu. Jest autorem mebli miejskich między innymi w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju, ogrodzie Albertine w Brukseli oraz w Paryżu.

Oprócz projektowania zajmuje się projektami kuratorskimi. Jest współkuratorem cyklu wystaw ”Unpolished. Young Design from Poland” oraz ”Polished Up. Design from Poland” popularyzujących polski dizajn poza granicami kraju. Wystawy przygotowane przez Pawła Grobelnego prezentowane były między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Muzeum Designu w Kolonii, Muzeum Designu w Helsinkach, w Korea Foundation w Seulu oraz w Centrum Architektury w Paryżu.

Szczególnie interesują go działania na pograniczu sztuki i projektowania. Docenia współpracę zarówno z przemysłem jak i z instytucjami kultury.

Czytaj też: Poznań | Architektura w Polsce | Drewno | Meble miejskie | Ciekawostki

źródło: www.pawelgrobelny.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły