dom w wesołej

Wśród drzew, a jednak w stolicy. Jednorodzinny dom w Warszawie

To jeden z najlepszych domów, o których pisaliśmy. Jednorodzinny dom w Warszawie zaprojektowali architekci z poznańskiej pracowni Ultra Architects. Powstała drewniana „rama”, będąca polem do popisu dla architektek wnętrz z biura InsideARCH.

Efekt finalny zaskoczył właścicieli. Jednorodzinny dom na obrzeżach Warszawy zaprojektowany został w formie prostej, zaoblonej bryły, którą ozdobiono elewacją wykonaną z nieimpregnowanych desek z modrzewia syberyjskiego. Budynek otoczony jest borem sosnowym, a zastosowana elewacja sprawia, że gmach idealnie wpisał się w otoczenie.

W sumie powierzchnia budynku wynosi 260 m kw. Największą część zajmuje otwarty parter, który został mocno przeszklony. Zamontowane tam panoramiczne okna sprawiają, że las wizualnie przenika do wnętrza. Sypialnie i inne pomieszczenia na piętrze są mniejsze, jednak równie przestrzenne i otwarte na zewnętrzny świat.

Głównym założeniem projektu było spójne dopasowanie aranżacji wnętrza budynku do jego architektury zewnętrznej oraz sprawienie wrażenia jedności projektowanych pomieszczeń z otaczającym dom borem sosnowym. Osiągnięcie tego efektu było możliwe dzięki panoramicznym oknom na parterze oraz dużym oknom na górnej antresoli. Przestrzeń parteru miała być maksymalnie otwarta, dawać dużo oddechu, dawać ukojenie i spokój. Nic dziwnego, że właśnie tutaj mieszkańcy spędzają większość wolnego czasu. To doskonałe miejsce służące integracji domowników oraz odwiedzających ich gości. Warto tu zwrócić uwagę na układ stref parteru. Wchodząc do budynku z przedpokoju płynnie przenikamy do kuchni i jadalni, by zakończyć „wędrówkę” na kanapach z widokiem na las. To czytelne rozwiązanie. Jadalnię wyróżnia duży stół, który wykonany został z drewna wiązowego. Na stole dostrzec można niedoskonałości drewna, to celowy zabieg, który przypomina o bliskości natury.

Na parterze znalazła się też mała łazienka, przestrzeń dla adoptowanego psa oraz garderoba. Wzdłuż całej strefy jadalnianej zaprojektowana została biblioteczka wykonana z brzozowego forniru. Biblioteczka kontrastuje z ażurowymi, stalowymi schodami, które znajdują się tuż nad nią. Schody prowadzą do strefy prywatnej na piętrze, to właśnie tam umieszczono sypialnie.

dom w warszawie


Czujne oko fana designu powinno zwrócić uwagę na olejowanie podłogi dębowe, drewniane zabudowy stolarskie, fornirowane meble ruchome, wzorzyste dywany, tkaniny oraz inne tekstylia dekoracyjne. Zastosowana kolorystyka jest nieoczywista, gdyż łączy ze sobą barwy złota, różu, burgunda, butelkowej zieleni oraz granatu. Taka gama kolorystyczna idealnie pasuje do jasnego drewna i wszechobecnej zieleni. Ta ostatnia jest nie tylko na zewnątrz!

Właścicielka pragnęła stworzyć w środku całoroczny ogród z egzotycznymi roślinami. Specjalny ogród zaprojektowany został również na piętrze. Ogród powstał tam na tarasie, do którego można się dostać z sypialni właścicieli. Co ciekawe, łazienka, która towarzyszy sypialni umożliwia otwarcie szklanych drzwi. Latem, kiedy jest ciepło, właściciele mogą brać prysznic przy otwartych drzwiach na taras, który zaprojektowała firma ProStylus Architektura Krajobrazu Katarzyna Cichocka.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | Rośliny

Dom w Warszawie, fot. Yassen Hristov

projekt architektury: Ultra Architects

projekt wnętrz: INSIDEarch  Katarzyna Putka, Kamila Chojnowska

stylistka sesji: Patrycja Rabińska

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły