Wyciął część fasady budynku i wprawił ją w ruch. Instalacja Richarda Wilsona

„Turning the place over” to nazwa instalacji artystycznej, której autorem jest Richard Wilson. Artysta wyciął w kształcie koła część fasady budynku i sprawił, że obraca się pod kątem 360 stopni.

Instalację można było oglądać w 2008 r. Mimo upływu lat tak potraktowana wówczas fasada budynku ciągle robi wrażenie. Autorem instalacji był Richard Wilson, brytyjski artysta, który jest nazywany mistrzem iluzji. Jego śmiałe instalacje artystyczne najczęściej pojawiały się w przestrzeniach publicznych i powodowały duże zainteresowanie.

Przykładem takich instalacji jest właśnie Turning the place over. Artysta wykonał ruchomą rzeźbę, do której stworzenia wykorzystał fasadę opuszczonego budynku Old Yate’s Lodge w Liverpoolu. Wycięty fragment ma kształt koła i dziesięć metrów średnicy. Specjalny mechanizm obraca częścią ściany i umożliwia podejrzenie wnętrza budynku.


W 2008 r. Liverpool był europejską stolicą kultury. Instalacja Turning the place over stała się wtedy jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Fragment ściany został umieszczony na zestawie potężnych rolek, które napędzane silnikiem umożliwiały nieustanny obród o 360 stopni. Położenie części nieustannie się zmieniało, czasami było całkowicie odwrócone, czasem mocno wystawało poza obrys budynku, co stworzyło silne poczucie dezorientacji. Wystający fragment ściany wśród widzów mógł wręcz budzić obawy o bezpieczeństwo. Efekt ten najlepiej widać na wideo:

Profesor Richard Wilson za działalność artystyczną zdobył wiele nagród, otrzymał też odznaczenie od królowej Elżbiety II. Posiada tytuł Honorowego Akademika Królewskiego Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie oraz doktora honorowego University of East London’s. Był nominowany do prestiżowej nagrody Turner Prize w Londynie.

źródło zdjęć: Richard Wilson (www.richardwilsonsculptor.com/index.html)

Czytaj też: Sztuka | Wydarzenia  | Polecane | Kultura | Instalacja Artystyczna | Wielka Brytania | whiteMAD na Instagramie