Zielonki w Małopolsce: wycięli stare drzewa, by odsłonić krzyż?

Do wycinki doszło na terenie wsi Zielonki w województwie małopolskim. Stare drzewa wycięli robotnicy, w efekcie odsłonili przydrożny krzyż.

O sprawie na Facebooku poinformował Jacek Szlak, redaktor naczelny serwisu Marketing przy kawie. Opublikował zdjęcie autorstwa Wiktora Jaworskiego i całość opisał w krótkich i konkretnych słowach: “Bóg pilarzy. Dawno tak mocnego zdjęcia nie widziałem“. Zdjęcie w zaledwie dwa dni rozniosło się po internecie. Tylko na Facebooku zostało udostępnione ponad 2400 razy.

Wieś Zielonki położona jest w sąsiedztwie Krakowa. Przydrożny krzyż znajduje się przy ulicy Pękowickiej. Od dziesiątek lat obok krzyża rosły drzewa, których konary otaczały Figurkę Ukrzyżowanego Jezusa. Z biegiem lat drzewa były coraz większe i mocniejsze. Ich rozłożystość widać na zdjęciach Google z 2009 roku, które zamieściliśmy niżej. Kilka lat później samochód Google sfotografował to miejsce z już przyciętymi gałęziami. Teraz rośliny zniknęły niemal całkowicie. Odsłonięty krzyż ozdabiają teraz dwa łyse pnie.

Komentujący zauważają, że na tym terenie za kilka lat ma zostać zbudowana obwodnica. Jednocześnie pytają, dlaczego zatem pozostawiono krzyż?

Bóg pilarzy
Drzewa przed wycinką, zdjęcie z 2017 roku (Google)

Czekamy na komentarz gminy Zielonki, którą zapytaliśmy czy krzyż zostanie przeniesiony? Obecnie przy skrzyżowaniu stoi samotny krzyż, bez otoczenia drzew. Zaktualizujemy tekst kiedy tylko otrzymamy dodatkowe informacje.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Bóg pilarzy
drzewa po wycince, fot. Wiktor Jaworski
Drzewa przed wycinką, zdjęcie z 2009 roku (Google)

fot. Wiktor Jaworski