Wydma pożera miasto. Mieszkańcy Chile nazywają ją Smokiem.

Wydma pożera miasto Iquique, leżące w północnym Chile, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Wysoka na ponad 500 metrów i szeroka na niemal 6,4 kilometra wydma powoli przesuwa się w stronę wybrzeża i już niedługo może całkowicie pochłonąć miasto zamieszkiwane przez ponad 252.000 ludzi. Mniej więcej tyle samo ludzi mieszka w Gdyni (244.000 mieszkańców). 

Wydma Smok z roku na rok zagarnia kolejne tereny miasta. Sytuacja, w której znalazło się miasto Iquique zdaje się być beznadziejna. Wydma jest naturalną barierą, która oddziela miasto od pustyni Atakamy. Z drugiej strony, miasto ograniczone jest wybrzeżem Oceanu Spokojnego. Suche powietrze wiejące od strony lądu, w stronę oceanu, dzień za dniem przesuwa masy piasku, powoli pochłaniając kolejne zabudowania. Zdaniem ekspertów nie ma żadnych szans na powstrzymanie tego potwora, zatem los miasta Iquique zdaje się być przesądzony.

Co prawda wydma jest na bieżąco kontrolowana i ostatnimi czasy trochę się “uspokoiła” za sprawą działalności człowieka, jednak zdania na temat tego, czy jest stabilna, czy ruchoma, są nadal podzielone. Wydma Smok w 2005 roku została objęta ochroną państwa jako Pomnik Przyrody Chile, jednak zanim to nastąpiło, jej zachodnia strona została częściowo usunięta, aby umożliwić rozwój – choć raczej trzeba tu mówić o ucieczce – miasta Iquique.
Wydma pożera miasto


Warto dodać, że Smocza wydma ma ponad 20 tysięcy lata, a zaczęły ją tworzyć przybrzeżne wiatry wtedy, gdy linia brzegowa Iquique była przesunięta o 100 metrów w głąb lądu. Wydma jest naturalną granicą między miastem, a pustynią Atakama, która jest najsuchszym miejscem na świecie. W niektórych miejscach Atakamy nie padało od kilkuset lat. Samo miastoIquique również należy do najsuchszych miejsc na Ziemi, suma rocznych opadów atmosferycznych nie przekracza 1 mm. Dla porównania roczna suma opadów w Warszawie wynosi ok. 700 mm.

Wydma Smok w Chile nie taka straszna jak ją malują. 
Wydma pożerająca miasto stała się wizytówką regionu i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych. Zdaniem znawców, to prawdziwy raj dla paralotniarzy, którym sprzyja tu pogoda – suche warunki połączone z niezwykle niebieskim niebem i pięknymi widokami. Turyści mogą jeździć po wydmie jeepem i spróbować sandboardingu, czyli zjazdów na desce po piasku. To także popularne miejsce pieszych wycieczek. Sama wydma jest największą wydmą miejską na świecie. Ciekawostką dla turystów jest również fakt, że Iquique jest największą w Ameryce Południowej strefą bezcłową.

Czytaj też: Chile | Ciekawostki | Podróże | whiteMAD na Instagramie  |

źródło: Wydma pożera miasto Iquique / https://pl.wikipedia.org/wiki/Iquique
zdjęcia: Diego Delso / http://delso.photo