Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej po gruntownym remoncie

Siedziba Wydziału Architektury PWr to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc we Wrocławiu. Tak zwany Kampus Prusa przez ostatnie 10 lat był remontowany. Teraz przyszedł czas na podsumowanie prac.

Rewitalizacja siedziby wydziału podzielona była na kilka etapów. Od 2010 do 2011 r. trwał remont pokrycia dachu. Następnie w latach 2011-2013 wyremontowano elewację gmachu, a w 2015-2017 wymieniono okna i drzwi w budynku E-1. Odnowiono też sam budynek i na nowo zagospodarowano otaczający go teren. Równolegle toczone były prace w innych częściach kampusu. W latach 2014-2016 nastąpiła przebudowa i remont budynku E-5, a w latach 2015-2016 miała miejsce przebudowa i remont dawnej malarni, w której obecnie znajduje się biblioteka Wydziału Architektury.

Podczas prac remontowych nie brakowało niespodzianek. W ościeżach drzwiowych znaleziono przedwojenne gazety, na ścianach fragmenty przedwojennych tapet i ściennych wzorów, a w jednym z pomieszczeń w piwnicy odkryto… basen! Ten ostatni powstał prawdopodobnie w latach 70. i służył do płukania torfu.

Remont pozwolił, aby budynek E-1 został w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, na terenie kampusu utworzono także powierzchnię rekreacyjną dla studentów oraz parking. Obecnie w obiektach prezentowana jest wystawa ukazująca historię kampusu, który powstał w latach 1901-1907 jako budynek dawnej Szkoły Rzemiosł Budowlanych i Wyższej Szkoły Budowy Maszyn.

zdjęcia: Dawid Łukasiewicz, źródło: UM Wrocław

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły