Budynek pochodzi z początków XX wieku i ma status zabytku. Jeszcze niedawno piękną, ceglaną elewację szpeciły białe, plastikowe okna. Teraz dworzec na stacji Gałkówek bardziej przypomina oryginalną bryłę.
O zakończeniu prac poinformowała spółka PKP S.A. Stacja Gałkówek znajduje się w województwie łódzkim. To niewielki obiekt z początków XX wieku. W ramach przeprowadzonych prac oczyszczono elewację oraz wymieniono okna, które nawiązują do historycznych. Zadbano też o architektoniczne detale.
Wnętrze zaaranżowano współcześnie. Obiekt jest ogrzewany i klimatyzowany, w środku znajduje się niewielka poczekalnia z ławkami i gablotami z rozkładem jazdy. O przyjazdach i odjazdach pociągów informują teraz elektroniczne tablice. Dodatkowo w obiekcie znajduje się toaleta. Cały dworzec jest teraz przyjaźniejszy dla osób z niepełnosprawnościami. Zbudowano rampy ułatwiające dostęp z budynku do peronu.
Nowy wygląd zyskało otoczenie dworca. Wydzielono niewielki parking dla samochodów, zbudowano zadaszoną wiatę rowerową wraz ze stacją naprawy jednośladów i ułożono nowe chodniki. Cały dworzec zdobi teraz nowa zieleń. Poprzednia przebudowa budynku odbyła się w 2008 r., zdjęcie z tego roku publikujemy niżej.
Budynek dworca w 2008 r.:
Przebudowa dworca kosztowała nieco ponad 3 mln zł. Opracowanie dokumentacji projektowej zostało dofinansowane ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, natomiast prace budowlane zostały zrealizowane ze środków własnych spółki. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a zadanie wykonane zostało w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wykonawcą robót budowlanych jest MERX sp. z o.o., a dokumentację projektową opracowała pracownia FBT Sp. z o.o. Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe relacji Łódź Widzew – Koluszki.
źródło: PKP S.A.
Czytaj też: Dworzec kolejowy | Cegła | Metamorfoza | Kolej | whiteMAD na Instagramie