Wygląda jak gramofon! Oto niezwykła umywalka Santuri

Umywalka Santuri to projekt autorstwa Pasquè D. Mawalla, głównego projektanta włoskiej marki Pato Casa. Projektant połączył elementy wyglądające jak gramofon z funkcją tradycyjnej umywalki.

Projekt umywalki powstał jako hołd dla muzyki. Nazwa pochodzi od tłumaczenia słowa „gramofon” w języku swahili, używanego w Afryce na terenie Tanzanii, Kenii, Ugandy, Kongo, Rwandy, Burundi i Somalii. Projektant nadał tak nieoczywistą formę, aby użytkownicy mogli przeżywać muzyczne doznania każdego dnia. Oczywiście najlepiej mieć w domu tradycyjny gramofon, jednak projekt tej niezwykłej umywalki traktujemy jako ciekawostkę.

W sumie misa składa się z dwóch części, które przypominają płytę. Tuż obok umieszczono ramię z którego płynie woda. Co ciekawe, aby przepływ wody był możliwy należy chwycić ramię i przesunąć w kierunku centralnej części umywalki. W ten sposób projektantowi udało się odtworzyć mechanizm znany z tradycyjnego muzycznego urządzenia. Użytkownik musi wykonać podobne ruchy jak w przypadku chęci uruchomienia gramofonu. Aby zatrzymać przepływ wody należy ponownie przesunąć ramię i umieścić w pierwotnym miejscu.

umywalka Santuri


Umywalka Santuri ma minimalistyczną formę. Doskonale sprawdzi się we współczesnych łazienkach. Czarne elementy przełamano jedynie motywem przypominającym słoje drewna. W ten sposób projektant wizualnie ocieplił całość. Gadżet umieszczono na kamiennym blacie i zestawiono ze stonowaną kolorystyką wnętrza. Efekt wizualny to strzał w dziesiątkę!

Czytaj też: Łazienka | Ceramika | Naczynia | Ciekawostki

źródło: patocasa.com