Wygląda jak nowa. Muszla koncertowa w Gdyni otwarta po przebudowie

W Gdyni otwarto wyremontowaną muszlę koncertową na Placu Grunwaldzkim. Ma być miejscem, które będzie obfitować w wydarzenia kulturalne i dzięki temu przyciągać mieszkańców.

Muszla koncertowa na Placu Grunwaldzkim to miejsce miejsce w Gdyni. Budynek powstał w latach 50 XX wieku, a jego renowacja odbywała się we współpracy z konserwatorem zabytków. Do historycznej kopuły, w której odbywają się koncerty, dobudowany został nowoczesny budynek nawiązujący do gdyńskiego modernizmu. W jego wnętrzu otwarta została restauracja o nazwie Muszla.

Muszla to przestrzeń otwarta dla wszystkich mieszkańców. Będzie można u nas posłuchać muzyki na żywo czy wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, a restauracja jest idealnym miejscem na spotkania – mówiła podczas otwarcia budynku Anna Wylężek, wiceprezes firmy Investownia, która dzierżawi budynek.

Dzięki przebudowie poprawiła się akustyka obiektu. Inwestor zastosował tam tynk akustyczny, który pozwolił poprawić jakość dźwięku bez ingerencji w sam wygląd muszli. Projekt zmian przygotowała trójka architektów: Paulina Kisiel, Łukasz Pisarek i Bartosz Kisiel, którzy wygrali w zorganizowanym w 2017 r. konkursie na przebudowę obiektu i powiększenie go o nową część.

W uzasadnieniu wyboru projektu właśnie tych architektów Członkowie Sądku Konkursowego pisali, że pierwszą nagrodę przyznają za: „szczególne i udane wyeksponowanie historycznej formy muszli koncertowej, udaną propozycję powiększenia kubatury obiektu elementami tłowymi oraz wrażliwe i harmonijne zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w połączeniu z elementami historycznymi”.


Dzierżawca obiektu – firma Investownia może wykorzystywać muszę jako miejsce do organizowania koncertów. Jednak według umowy miasto może zorganizować tutaj publiczne wydarzenia kulturalne, wymogiem jest poinformowanie o takim zamiarze dzierżawcę z wyprzedzeniem ponad dwutygodniowym. Przebudowa muszli jest więc dobrym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, kiedy z prywatnych środków remontowany jest obiekt dla wszystkich mieszkańców.

fot. Paweł Kukla (UM Gdynia)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły