To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św. Jana Nepomucena w Ratowicach na Dolnym Śląsku wygląda inaczej niż kilka lat temu. Podczas prac konserwacyjnych usunięto grube warstwy farby i przywrócono jej oryginalny wygląd.
Rzeźba ma niemal 300 lat. W Ratowicach umieszczona została w formie kapliczki w 1732 r. Niedawno Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków (DWKZ) poinformował o zakończeniu prac, dzięki którym udało się przywrócić rzeźbie oryginalny wygląd.
Jeszcze niedawno rzeźba była kolorowa. Co jakiś czas pokrywano ją warstwą farby, która miała odświeżyć wizerunek świętego. Jednak kolejne warstwy sprawiły, że rysy twarzy stały się mniej wyraziste. Naprzemienne deszcze i słońce robiły swoje. Farba szybko ulegała złuszczeniu, a odsłonięte fragmenty pokrywał brud. Na szczęście konserwacją i restauracją zajęli się specjaliści.
Obecność nawarstwień utrudniała ocenę zakresu ubytków i stopnia erozji powierzchni rzeźby. Po jej usunięciu w wielu miejscach stwierdzono ubytki oryginalnych elementów kamiennych. Prawa dłoń figury była wtórna, wykonana z ołowiu, profilowany gzyms pod cokołem z niszą wykonany był z betonu. Ogrodzenie wokół rzeźby również pokryte było wtórnymi powłokami malarskimi oraz produktami korozji – informuje DWKZ.
Rzeźbę udało się odnowić dzięki zaangażowaniu osoby prywatnej oraz finansowemu wsparciu z dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace konserwatorskie były prowadzone pod kierunkiem dr Marii Gąsior. Najpierw oczyszczono rzeźbę z zabrudzeń, usunięto warstwy farby, porosty i wtórne elementy. Chcąc przywrócić rzeźbie blask wykorzystano metody chemiczne i mechaniczne. Okazało się, że oryginalna figura jest biała, a cokół nieco ciemniejszy.
Dodatkowo oczyszczono wszystkie elementy metalowe i zabezpieczono przed korozją. Powierzchnia z piaskowca została zdezynfekowana. Podczas prac wykonano też rekonstrukcję brakujących elementów i uzupełniono ubytki.
Odtworzony został nimb nad głową świętego. Przeprowadzono również demontaż ogrodzenia, oczyszczono i naprawiono jego posadowienie, usunięto wtórne nawarstwienia, zabezpieczono antykorozyjnie. Następnie całość pomalowano w kolorystyce ustalonej na podstawie wykonanych badań stratygraficznych – czytamy w komunikacie DWKZ.
Figura wróciła na pierwotne miejsce i można ją oglądać odwiedzając gminę Czernica.
źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj też: Rzeźba | Renowacja | Zabytek | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie
Rzeźba PRZED konserwacją:
Rzeźba PO konserwacji: