fot. Friscocali, flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0 DEED

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w stanie Nowy Jork. Wieżowiec ma 135 m wysokości i dziś jest najwyższym budynkiem w mieście.

Rochester to liczące nieco ponad 200 tysięcy miasto. Założono tu firmę Xerox, która znana jest z produkcji drukarek cyfrowych i urządzeń do biur. To właśnie w opisywanym wieżowcu przez długie lata znajdowała się siedziba firmy.

Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1965 roku i trwała dwa lata. Zadanie przygotowania projektu powierzono Weltonowi Becketowi, który miał na swoim koncie projekty licznych budynków biurowych w Kalifornii. To on zaprojektował między innymi okrągły gmach Capitol Records Building w Hollywood. Nowy wieżowiec w Rochester miał być symbolem nowoczesnego miasta. Jego powstanie w latach 60. przypada na okres, kiedy Rochester zamieszkiwało ponad 300 tysięcy osób. Najwięcej w historii. Dziś ten wskaźnik jest o 1/3 mniejszy.

Projektując budynek architekt wykorzystał konstrukcję z betonu, któremu nadał rzeźbiarską formę. Monumentalne przyziemie zdobią trzy kielichy, które podtrzymują konstrukcję. Co ciekawe, okna w budynku zostały cofnięte w stosunku do linii elewacji, pomiędzy nimi na całej długości znajdują się pionowe profile z betonu. Taki zabieg sprawił, że w zależności od kąta obserwacji, można odnieść wrażenie, że budynek nie ma okien.

Przed wejściem w zagłębieniu znajduje się plac. Dziś korzystają z niego pracownicy biur, ale jeszcze w latach 70. i 80. jego powierzchnię wypełniało lodowisko. Trzy lata temu budynek kupiła firma Gallina Development, która zapowiedziała przystosowanie części powierzchni wewnątrz do funkcji mieszkalnych.

fot. DanielPenfield, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Dziś budynek formalnie działa pod nazwą Innovation Square. Mazwę zmieniono w 2021 r., jednak przez mieszkańców ciągle jest określany mianem Xerox Tower.

Fani architektury zastanawiają się, skąd wynika podobieństwo Xerox Tower z wieżowcami World Trade Center. Okazuje się, że Welton Becket oraz Minoru Yamasaki, który projektował wieże WTC, mieli okazję kilkukrotnie współpracować przy projektach innych wysokościowców. W architekturze mieli podobne poczucie estetyki, a nad projektami obu kompleksów biurowych pracowali niezależnie, ale w podobnym czasie. Być może stąd wrażenie podobieństwa tych projektów.

źródło: rochestersubway.com, skyscraperpage.com

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Wieżowiec | Elewacja | Ciekawostki | Modernizm | whiteMAD na Instagramie