Tak wygląda ośrodek wsparcia dla chorych na raka w Londynie. Powstał przy szpitalu z 1123 roku. 

Choć sami nie wiemy, czy bardziej zjada nas zazdrość o tak dobrą architekturę, czy jesteśmy dumni, że kolejne tego typu miejsca powstają na świecie. Poznajcie najnowszy oddział Maggie’s Centre – organizacji, która pomaga milionom osób na całym świecie.

Zacznijmy od przedstawienia organizacji Maggie’s Centre. W telegraficznym skrócie, jest to instytucja charytatywna, która oferuje darmowe wsparcie osobom cierpiącym na raka. Ich placówki znajdują się w wielu miastach Wielkiej Brytanii, a do współpracy przy projektowaniu nowych filii zapraszają najwybitniejsze biura architektoniczne, takie jak Rogers Stirk Harbour + Partners, OMA i Snøhetta. Opisywaliśmy już, niektóre z ośrodków, między innymi Maggie’s Cancer Centre Manchester, a także Maggie’s Centre w Oldham.

Kolejna placówka powstała w północno-zachodniej części Londynu, tuż przy najstarszym brytyjskim szpitalu – St Bartholomew’s Hospital, który istnieje od 1122 roku. Jej projekt stworzył amerykański architekt Steven Holl. Wybrał bardzo współczesna formę i materiały, które tworzą idealny kontrast z historyczną zabudową okolicy. Według architekta, jego inspiracją był “pojemnik na pojemniki, zamknięty w pojemniku”