JEDWAB NA STOPACH. TAKICH BUTÓW JESZCZE NIE WIDZIELIŚCIE

Nietypowa kolekcja butów Lei Zu to efekt współpracy dwóch projektantów: Nicole Goymann i Christoph John.

Nazwa kolekcji odnosi się do legendy, która głosi, że jedwab został odkryty w ogrodzie cesarza Huang Di, żyjącego w latach 2698 – 2598 p.n.e. Według legendy cesarz poprosił swą żonę Xi Lingshi by sprawdziła, jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe. Cesarzowa zauważyła, że są to białe larwy, które przędą błyszczące kokony. Przypadkowo jeden kokon wpadł jej do wrzątku i okazało się, że można wyciągnąć z niego delikatną nić, którą Xi Lingshi zawinęła na szpulkę. W ten sposób, jak głosi legenda, odkryła tajemnicę produkcji jedwabiu.

Podobną metodę, która wykorzystuje wrzątek do oddzielania nici zastosowano przy produkcji butów z najnowszej kolekcji. Podczas tego procesu jedwab wypuszcza naturalny klej, który po zetknięciu z powietrzem twardnieje. Dzięki temu zjawisku forma nadana przez projektantów pozostaje niezmienna.

Buty mają podeszwy wykonane z kory drzewa morwowego, czyli rośliny, która stanowi źródło pożywienia dla larw jedwabiu. Obcasy są wykonane z  przezroczystego tworzywa akrylowego. Całość daje niesamowity efekt połączenia tradycji z nowoczesną formą. (ms)