Przystanki autobusowe nie muszą być nudne. Tak to robią w Austrii!

Projekt BUS:STOP zachwyca pomysłowością. Niesamowite przystanki autobusowe stanęły w Krumbach w Austrii. Zaprojektowało je siedem najlepszych biur projektowych z całego świata. Wśród nich Hiszpanie, Japończycy oraz Belgowie.

Przystanki autobusowe są nieodłącznym elementem nie tylko komunikacji, ale i wyglądu całej tkanki miejskiej. Często jednak kojarzą się z połamanymi ławkami, starymi wiatami, czy nieestetycznymi reklamami. W austriackim miasteczku Krumbach udowodniono, że zwyczajne przystanki mogą być piękne!


Projekt rewitalizacji przystanków autobusowych rozpoczyna się w niewielkim, leżącym w południowej części Austrii miasteczku. Władze Krumbach postanowiły zmienić wygląd przydrożnych wiat tak, by zachwycały swoim wyglądem. Do tego celu nawiązali współpracę z kilkoma, cenionymi biurami projektowymi z całego świata. Projektanci wzięli udział w projekcie, nie biorąc za to pieniędzy. Ich jedyną zapłatą była możliwość zwiedzenia samego miasteczka i okolicy.

Wśród powstałych realizacji uwagę przykuwają wiaty przygotowane przez japońskie Sou Fujimoto, norweskie studio RintalaEggertsson czy chillijskie Smiljan Radic. Projek BUS:STOP zakończył się ogromnym sukcesem. Mieszkańcy zyskali piękne przystanki, które tak dobrze korespondują z subtelnymi krajobrazami okolicy. Warto nadmienić, że te nietypowe przystanki zyskały wielką popularność dzięki portalom społecznościowych oraz mediom. A samo Krumbach już notuje zyski z tytułu przybywających turystów. Znaczna ich część to z pewnością fani dobrej architektury.


VYLDER VINCK TAILLIEU/Belgia

 Przystanek Unterkrumbach Süd ma bardzo minimalistyczną formę. Składa się z dwóch, nakładających się na siebie białych blach. Nieregularna bryła ma odzwierciedlać pobliskie Alpy, natomiast dwa, trójkątne wejścia przypominają namiot rozbity na środku austriackiej polany.

Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria2

Angular-Metal-Bus-Stop-in-Krumbach


WANG SHU AND LU WENYU/Chiny

Chiński pomysł na przystanek Glatzegg opiera się na modelu dawnych aparatów fotograficznych. Schodzące się ściany skupiają wzrok na oknie, z którego widać piękny alpejski pejzaż.

architects-design-bus-stops-for-krumbach-village-in-austria-designboom-07

Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria3


RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS/Norwegia

Propozycja Norwegów na aranżacje Kressbad był prosty. Jednak na pierwszy rzut oka niełatwo go zauważyć. Przystanek ten mieści się bowiem w bliskim otoczeniu do kortu do tenisa. Stąd wewnątrz drewnianej budki znalazły się schody prowadzące na antresolę, z której można oglądać tenisowe potyczki. Czekać na autobus i oglądać sport na żywo? Dla nas świetnie!

Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria7




SMILJAN RADIC/Chile

Przystanek Zwing to szklane pudełko z jednoosobowymi krzesłami, co jest dość nietypowym elementem wystroju przestrzeni publicznych. Dodatkowo, dach wiaty urozmaicono o budkę dla ptaków, które mają umilać swoim śpiewem oczekiwanie. My obawiamy się, że w Polsce zamiast budki byłby fotoradar ;)

Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria4


ALEXANDER BRODSKY/Rosja

Wygląda jak wieża strażnicza, jednak niestety nie można korzystać z górnego piętra. To przystanek Oberkrumbach. Drewniana budka, stojąca na czterech filarach wyposażona jest również w pojedyncze krzesełka. Przestrzenie między filarami zostały przeszklone, aby uchronić czekających przed wiatrem.  Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria5

Oberkrumback-Tower-BUS-STOP-by-Alexander-Brodsky-Russia

bus stop 15




SOU FUJIMOTO/Japonia

Ten przystanek z pewnością ma najciekawszą formę. W nas budzi jednak mieszane uczucia. Odnosimy wrażenie, że projektanci z Japonii nigdy nie czekali na autobus. Jednak jego wygląd jest po prostu świetny. Krzyżujące się w wielu miejscach proste, białe rurki urozmaicono o drewniane stopnie na kształt alpejskich szlaków.


Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria6

bus stop 14bus stop sou fujimoto-2


ENSAMBLE STUDIO/Hiszpania

Inspiracją do powstania Unterkrumbach były działające w okolicy tartaki i przemysł drzewny. Deski składają się w taki sposób, że tworzą ściany, siedziska oraz dach.

Creative-Architectural-Bus-Stops-in-Austria1

 

 

zdjęcia : materiały prasowe